Äripäeva, Tööstusuudiste ja ABB Eesti korraldatavale aasta töösturi konkursile esitati tänavu kümme kandidaati, kellest kolm pääsesid žürii otsusel finaali. Hea lugeja, nüüd on aeg anda lemmikule oma hääl!
- Aasta tööstur 2023 nominendid Taavi Madiberk, Raivo Vasnu ja Raul Kirjanen. Foto: Raul Mee/Liis Treimann
Aasta töösturi kolme finalisti hulka pääsesid žürii otsusel Taavi Madiberk,
Raivo Vasnu ja
Raul Kirjanen.Lugejate hääled liidetakse lõpuks žürii häältega nõnda, et mõlemal on 50-protsendiline osakaal.
Võitja selgub 15. novembril toimuval konverentsil "
Tööstuse äriplaan 2024". Konkursi žüriisse kuuluvad aasta tööstur 2022, Milremi juht Kuldar Väärsi, ABB Balti riikide juht Jukka Patrikainen, kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts, EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse liige Sigrid Harjo, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tööstusvaldkonna juht Andri Haran ning Äripäeva peadirektor Igor Rõtov.
HÄÄLETA SIIN:
Põhjendused kandidaatide üles andjate poolt:
Raivo Vasnu (NPM Silmet, tegevjuht)
Raivo Vasnu on NPM Silmeti tegevjuht alates 2019. aastast. Vasnu juhtimisel rajab Silmeti omanikfirma Neo Performance Materials Narva magnetite tootmistehase koos teadus- ja arenduskeskusega. Näiteks on magnetitel suur roll rohepöördes, mida ilma nioobiummagnetiteta ei oleks võimalik läbi viia.
Raivo on juht, kes peab oma meeskonnas tooma kokku väga erinevate Kultuuri ja taustadega inimesi üle maailma ning suutma neile pakkuda põnevaid väljakutseid, et neid meelitada Ida-Virumaale tööle. Samuti tuleb aktiivselt lahendada järelkasvuga seonduvaid probleeme, sest Eestis ja Euroopas ettevõttele kriitilise hariduse andmine peaaegu puudub.
Rajatava tehase esimene etapp peaks valmima 2025. aastal ning sellega luuakse piirkonda ligi 400 uut kõrge lisandväärtusega töökohta. Riik toetab tehase rajamist 18,75 miljoni euroga, NPM investeerib 81,25 miljonit. Koos teise etapi ehitusega kujuneb investeeringu maksumuseks ligikaudu 250 miljonit eurot ning piirkonda tekib juurde kuni 1000 töökohta. Täna on Silmetil 428 töötajat, kellest suur osa on kõrge kvalifikatsiooni ning töökogemusega spetsialistid.
Silmet on teaduspõhine kõrgtehnoloogia ettevõte, mis on täna Euroopa suurim haruldaste metallide ja haruldaste muldmetallide tootja. Silmeti toodangust on osa ka määratletud Euroopa Liidu poolt kriitilise tähtsusega tooraineteks. Ettevõte ekspordib oma toodangut nii Euroopa Liidu riikidesse (26% käibest), kui ka kolmandatesse riikidesse. Olulisemateks turgudeks väljaspool EL-i on Ameerika Ühendriigid (22% käibest), Jaapan (13% käibest), Tai Kuningriik (10% käibest) ning Hiina Rahvavabvariik (9% käibest).
Raul Kirjanen (Fibenol, omanik)
Eesti üldsust ja tööstust on hoidnud juba mõnda aega põnevil Imaverre rajatud Fibenoli puidu fraktsioneerimise katsetehas. Tegemist on uue investeeringuga Eesti tööstusmaastikul ja ka uudse tehnoloogiaga, mis tõstab meie tööstuse kogu maailma silmis veelgi rohkem esile.
Raul Kirjanen on olnud edukas tööstur kogu oma karjääri jooksul. Tänases kontekstis väärib Raul Kirjanen aga esile tõstmist seetõttu, et ajal, mil mitmed Eesti tööstusettevõtted tegevust koomale tõmbavad, jätkab Kirjanen Fibenoli katsetehasesse investeerimist. Sellise tehase rajamine Eestisse on meie majandusele olulise tähtsusega ning muidugi loodame, et lõpliku tehase rajamisel langeb valik taas Eestile. Tema pärjamine aasta töösturi tiitliga aitab kindlasti ilmestada fakti, kuivõrd oluliseks peame siin Eestis uute investeeringute tegemist ja tehaste rajamist.
Taavi Madiberk (Skeleton Technologies, juht ja kaasasutaja)
Taavi on üles ehitanud tõsise kõrgtehnoloogilise globaalse haardega tööstusettevõtte, mis põhineb Eesti teadlaste tööl. Ettevõte on edukalt läbinud startup-faasi ja on nüüd tõsine scale-up, 200MEUR tehaseid ei raja meie firmad mitte just iga päev. Ka valdkond on ülioluline: energiasalvestus on üks tähtsamatest rohetehnoloogiatest. Skeleton Technologies on läbi aastate võitnud hulga ettevõtlusauhindu mitmes riigis ning Taavi osaleb aktiivselt ka mitmete organisatsioonide töös, olles muuhulgas European Innovation Council’i (EIC) nõukogu liige.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.