Suures maksuskeemis osalenud ärimees Armin Karu tasub pärast Äripäevas tema kohta ilmunud artikleid riigikassasse umbes 20 miljonit eurot.
- Armin Karu (paremal) firma HansaAssets pidi avama rahakotirauad. Foto: Martin Ahven / Õhtuleht / Scanpix
Äripäev kirjutas maikuus Eesti ettevõtjate maksudega trikitamisest, mis tõi ärimeestele potentsiaalselt kümneid miljoneid eurosid kasu,
aga jättis riigi suurest rahast ilma. Nüüd selgub, et artiklites skeemitamist eitanud Armin Karu otsustas vaid mõni kuu pärast lugude ilmumist riigile raha ära maksta.
Esimese osa, 11,8 miljonit eurot, maksis Armin Karu firma HansaAssets riigile augustis. Teine pool summast on kavas tasuda hiljemalt tänavu veebruari lõpuks.
Tähelepanuväärne on, et Karu hakkas oma maksukohustust täitma vaid mõni kuu enne seda, kui asi oleks vanaks läinud ja aegunud. Võib arvata, et Äripäeva artiklite ilmumise järel kasvas Armin Karule miljonite eurode tasumiseks surve maksuametist või mujalt.
Mõni kuu veel ja riik oleks 20 miljonist ilma jäänud
Maksuasjade aegumise tähtaeg on viis aastat. Kui vaadata ajajoont (allpool), siis on näha, et Armin Karule justkui maksuvabastuse kinkinud tehing toimus 1. oktoobril 2018. Kui seda arvesse võtta, oleks maksuasi aegunud lõppenud aasta oktoobris ja riik suurest summast ilma jäänud. Nüüd aga sai riik nõutud summa kätte ja paistab, et ka mõne miljoni intressidena lisaks - kokku 23,76 miljonit eurot.
Karu ei vastanud Äripäeva küsimustele hiiglasliku maksunõude tasumise kohta telefonitsi ega kirjalikult, kuid esitas neli päeva pärast küsimuste saamist aasta lõpus äriregistrisse oma ettevõtte majandusaasta aruande.
See oli justkui vastuste eest.
HansaAssetsi värskes majandusaasta aruandes (mis hõlmab perioodi 1. juulist 2022 kuni 30. juunini 2023) seisab, et firmal on 30. juuni seisuga 23 miljoni euro suurune tulumaksuvõlg. See rida on erakordne, kuna HansaAssetsi varasemates aruannetes ei olnud maksuvõlast märkigi.
Varasemas aruandes seisab suisa, et Karu hinnangul ei esine asjaolusid, mille tulemusena võiks maksuhaldur ettevõttelt täiendavalt maksu nõuda. Sedavõrd ennesekindlas sõnastuses aruande esitas Karu veel eelmise aasta jaanuaris ehk vaid mõni kuu enne seda, kui Äripäev hakkas temalt maksuskeemi kohta esimest korda küsimusi küsima.
Äripäev paljastas Eesti ärimeeste Hollandi maksuskeemi mullu mais.
Kirjutasime, kuidas punt Eesti ärimehi keerutas kümneid miljoneid eurosid maksuvabaks. Skeemi osalistest sai suurima tulunoosi just Armin Karu, kes oli vahetult enne maksuvõitu toovat tehingute jada müünud oma elutöö, Olympic Entertainment Groupi.
Kevadel olid skeemis osalenud ettevõtjad enesekindlad ega näinud Äripäevale selgitusi jagades, et oleks millegi vastu eksinud. Ka Karu ütles tookord, et HansaAssets ei osale mingites skeemides. "Päris kindlasti ei astuks ma ühtegi tehingusse, mis ei vasta seadustele." Nüüd aga näeme, kuidas Karu on pärast lugude ilmumist justkui meelt muutunud.
Maksuskeemi ühe võimaliku arhitektina kerkis kevadel esile Evershedsi maksunõunik Aare Kurist. Tema on pärast artiklite ilmumist saanud ettevõtte kodulehel endale juurde uue tiitli: maksusäästlikkuse nõunik. Kodulehel kirjeldatakse, et Kurist aitab äri ja investeeringute maksusäästlikuks struktureerimisega ja üle piiri paigutamisega.
Läinud kevadel oli Kurist maksuameti lähenemist üldiselt kommenteerides kriitiline, leides, et maksuametnikud on läinud üle seadustes ettenähtud piiri. Praegu ei soovinud Kurist jagada, mida arvab sellest, et Karu ettevõte pidi suure summa välja käima.
Kurist leidis maikuus, et maksuamet jälitab tehinguid, kuigi oli juba varem andnud dividendide maksmisele rohelise tule. Tema meelest peaks see olema juba firma enda asi, kuidas ta jaguneb või dividendi välja maksab. Maksuamet aga arvab, et tulumaksuvabastuseks pole õigust, kui tehingul või tehingute ahelal pole tegelikku majanduslikku sisu ja need on tehtud lihtsalt maksueelise saamiseks.
Maksuamet ei olnud nõus Äripäevale asja kommenteerima, viidates maksusaladusele.
Vähemalt kaks teist maksuskeemi osalist - Hepsi Holding ja TALP Invest - peavad maksuametiga maksukohustuse üle seni kohtulahingut. Esimeses astmes võitis maksuamet ning asi on nüüd ringkonnakohtus.
Seotud lood
Maksunõustaja ajakirjanikele: pange ennast põlema!
Aastate eest kasiinoäri müünud Armin Karu osales maksutrikis, mis jättis maksumaksjad ilma pea 20 miljonist eurost. Lisaks Karule leiab 150 miljoni euroni ulatunud skeemist ka teisi Eesti tuntud ärimehi.
Madis Jääger oli maksuameti juht ajal, mil amet uuris 150 miljoni euroni ulatuvat maksuskeemi, kus osales ka Jäägeri endine tööandja Armin Karu.
Endise kasiinoärimehe Armin Karu väidetava miljonibisnise niidid Portugalis juhatavad passiärini, mis mitmes Euroopa riigis on keelatud.
Tundlikke kliendiandmeid omavad advokaadibürood on küberkurjategijate pidevas huviorbiidis, mistõttu nõuab advokatuur, et küberturvalisus oleks tagatud kõrgeimal tasemel. Et nõuded saaksid täidetud ka päriselt ning ka töötajate teadlikkus tõstetud, on mõistlik kaasata oma ala spetsialistid, usub advokaadibüroo TARK juhtivpartner Tanel Tark.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele