Iowa osariigis algavad Vabariikliku Partei eelvalimised, kus valijad peavad trotsima karmi külma. Kes segadusest võidab, näitab juba homne hommik.
- Eelvalimisteks sadas maha üle poole meetri lund ning tuulekülma on koguni -40 kraadi. Foto: Jim Watson, AFP/Scanpix
Juba mitu päeva pole Iowas toimunud mitte ühtki kampaaniaüritust. Ja mitte sellepärast, et enne valimispäeva ei tohiks neid korraldada, vaid osariiki on tabanud metsik lumetorm, kus lisaks 30kraadisele külmale puhub ka tuul kiirusega üle 25 m/s.
Ilm on tabav metafoor vabariiklaste eelvalimistele, mis saavad täna avapaugu ja kestavad plaani järgi juuni alguseni. Populistlik-trumpistlik torm on räsinud kogu parteid ning juba lähemad nädalad näitavad, kas apraat peab raputustele vastu või laguneb otsekohe Donald Trumpi isikukultuseks.
Iowa eelvalimised on omapärased, sest toimuvad nn caucus-formaadis, mis erinevalt primary’st tähendab, et tegu pole tavapärase valimispäevaga, vaid valijad peavad täpselt kella seitsmeks õhtul kogunema kohalikku jaoskonda, et siis pärast kandidaatide nimel esitatud kaitsekõnesid kohapeal ja avalikult oma sedel üle anda.
Just fakt, et valijad peavad külma trotsides õhtul kindlasti kohapeal olema, on pannud valimisvaatlejad spekuleerima, kes sellest kõigest õieti võidab.
Seotud lood
Pragune välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov oli Eesti suursaadik USAs Donald Trumpi eelmise ametiajal ning ta märkis, et presidendi väljaütlemised ja tegelik poliitika ei läinud tihti kokku.
Huthid said tuld. Lisaks: poliitilised pinged Euroopa südames, olulised valimised Hiina külje all ja järgmise USA presidendi perspektiiv.
Meiegi eest kangelaslikult võitlevatel ukrainlastel on lisaks relvastusele ka raha selgelt liiga vähe. Lääneliitlased peaksid lõpuks ometi jätma munemise ja vajaliku abi osutamise kiirelt taastama. Vastasel korral satub ohtu ka seni rinnetel saavutatu, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma Ukraina sõjablogi 32. sissekandes.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.