Itaalia ekspeaminister Enrico Letta sai Euroopa Komisjonilt ülesande ühisturg päriselt toimima panna. Tema uurimisreisi viimane sihtkoht oli Tallinn.
- Euroopat päästab ühtlasem ühisturg, usub Enrico Letta. Foto: SIPA/Scanpix
Euroopa Liidu ühisturg on toiminud juba aastakümneid, ent kaugeltki mitte kõigis sfäärides. Poliitiliste otsuste tõttu pole ühtset finants- ja energiaturgu, harali on ka telekomiturg, rääkimata kaitsevaldkonnast.
“Me ei saa seetõttu end võrrelda USA, Hiina või isegi Koreaga,” ütleb Itaalia endine peaminister Enrico Letta intervjuus Äripäevale. “Neis riikides on ettevõtetel koduturg suur ja ühtne, Euroopas on neis valdkondades aga 27 erinevat riiklikku turgu.”
Letta ei osale enam aktiivselt poliitikas. Ta on president, aga seda instituudi juures, mis kannab Euroopa ühisturu arhitekti Jacques Delorsi nime. Möödunud aasta lõpus surnud Delorsi peetakse kaasaegse Euroopa Liidu üheks isaks, ka euro on tema eestvedamisel sündinud.
Nüüd on instituudi presidendil Lettal ülesanne koostada hiigelsuur raport, mille järgi Euroopa Komisjon töötaks välja tõsise reformi.
“Mu ülesanne on ühisturg ümber kujundada,” lausub Letta ühemõtteliselt.
Ei saa olla liiga ideoloogilised
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroopa Komisjon eraldab 2 miljardit eurot Euroopa Liidu kaitsetööstuse ja relvatoodangu suurendamiseks.
Euroopa Liidu kaitsealgatus avab uue peatüki kogu euroliidu kaitsepoliitikas, ütleb kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm.
Peaminister Kaja Kallas soovitab Euroopa Liidul tugevdada piirkonna kaitsetööstust eurovõlakirjadega, selgub intervjuust Bloombergile.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.