Ehitajad kasvatasid kasumeid, kuid kardavad pikki projekte
Kuigi ehitusmahud on juba pea kaks aastat langenud, suutis omajagu peatöövõtjaid mullu hüppeliselt kasumit kasvatada, mitmeaastaseid projekte ei juleta uue hinnatõusu kartuses siiski veel töösse võtta.
Mapri Ehituse tegevjuht Tarmo Roos ütles, et Mapri väldib pikaajaliste tööde vastuvõtmist, mille sisendhindu on keeruline prognoosida. Foto: Andras Kralla
Tugeva tulemuse tegi näiteks Mapri Ehitus, kelle müügitulu kerkis mullu võrreldes varasema aastaga 15 protsendi võrra, 161 miljoni euroni, ja puhaskasum hüppas seejuures 3,3 miljoni pealt 9,5 miljonile eurole.
Soojad ilmad tõid tänavu varakult kinnisvaramüüjatele võimaluse põhjendada turu jätkuvalt leigust kurnava suveleitsakuga. Ehitajad panustavad kaitserajatistele ja raudteele, kuid valmistuvad pikemaks töönappuseks.
Kui Soomes on kinnisvaraturu põhi analüütikute arvates tehtud ja järgmisel aastal hakkab ehitusturg elavnema, siis Eestis läheb teisiti – põhja veel jala all pole.
Igal kaitseinvesteeringute keskuse ehitushankel osaleb tänaseks keskmiselt kümme pakkujat – see arv on viimastel aastatel oluliselt kasvanud, selgub saatest „Eetris on ehitusuudised.“
Ehitamine kukkus esimeses kvartalis 13%, kui ainult Eestit arvestada siis 14%. Ehitajad ootavad elamuehituses kerget tõusu, kuid suuremat lootust ülejäänud aastaks ei hellita.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.