Eesti kinnisvaraturg langeb naabritest kauem: põhi ootab alles ees
Kui Soomes on kinnisvaraturu põhi analüütikute arvates tehtud ja järgmisel aastal hakkab ehitusturg elavnema, siis Eestis läheb teisiti – põhja veel jala all pole.
Kinnisvaraekspert Tõnu Toompark Foto: Liis Treimann
Soome kinnisvaraturule jõudvast koidikust annab märku see, analüütikud suhtuvad valdkonna firmadesse lahkemalt. Mai lõpus tõstsid Danske Banki analüütikud ehitus- ja kinnisvarafirma YIT aktsia hinnasihi 1,8 eurolt 3 eurole ja andsid ostusoovituse. Nende hinnangul on kinnisvaraturu põhi käes ning ehitusturu maht hakkab järgmisel aastal kasvama.
Kuigi kinnisvaraturult paistab kevadele omaselt märke elavnemisest, ei hellita turuosalised lootust, et algamas on kiire taastumine. Langenud on ka üürihinnad ning pikas plaanis hirmutavad investorit nii sõjahirm kui välismaalaste lahkumine.
Euroopa Keskpank langetas intressimäärasid, kuid USA Föderaalreserv otsustas seda veel mitte teha, samas peavad eksperdid madalat kindlustunnet Eestis suuremaks majanduse mõjutajaks, rääkisid eksperdid saates „Kuum tool“.
Tallinnas kortereid omava Helsingi First Northi börsil kaupleva kinnisvarafirma Asuntosalkku käive kasvas esimesel poolaastal pea 15%, kusjuures enamiku kasvust tõi Tallinna eluasemeportfell.
Neljapäeval toimunud kinnisvaraarendaja Hepsor ASi aktsionäride korralisel üldkoosolekul kinnitati möödunud majandusaasta aruanne ja pikendati nõukogu liikmete volitusi. Lisaks võeti teemaks ettevõtte senine tegevus Kanada turul.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.