Sanktsioonidele vaatamata ehitavad Vene firmad enam kui kolmandiku kõigist uutest reaktoritest üle kogu maailma, tuues Moskvale uusi sõpru.
- Kolmandik maailma tuumaenergia arendustest tuleb Venemaalt. Fotol on Bangladeshi Ruppuri tuumajaama ehitus. Foto: Reuters/Scanpix
Bangladeshi lääneosas asuv Ruppur ei tundu just kuigi tõenäoline asukoht Vene linna jaoks. Ometi näeb seal poodides venekeelseid silte, bengali juurikamüüjad kaubitsevad kartoška (kartuli) ja markovkaga (porgandiga) ning kohalikud venelased saavad lasta oma hambaid kontrollida vene hambaarstidel.
Selle põhjus asub mõne kilomeetri kaugusel, kus Vene riiklik tuumahiid Rosatom rajab Bangladeshi esimest tuumaelektrijaama. See hinnanguliselt 12 miljardit dollarit maksma minev infrastruktuuriprojekt on 170 miljoni elanikuga Bangladeshis üks suurimaid omasuguseid läbi aegade.
Riik on võtnud eesmärgiks tuumaenergia abil toodetud elektri osakaalu tõstmise nullilt kümnele protsendile vähem kui kümne aastaga ning Rosatom teeb selle saavutamiseks „uskumatult head tööd“, räägib Maailma Tuumaassotsiatsiooni (WNA) peadirektor Sama Bilbao y León.
Bangladeshi valitsuse kinnitusel teeb see 2400megavatine elektrijaam, mis peaks alustama katsetusi juba selle aastanumbri sees, lõpu laialdastele elektrikatkestustele, mis halvavad Bangladeshi muidu kiiresti kasvavat majandust, sealhulgas rõivaekspordi sektorit.
Moskva jaoks on sellel projektil aga teine eesmärk: siduda need kaks riiki omavahel aastakümneteks kokku ja laiendada Kremli mõjuvõimu Bangladeshis, nii nagu Venemaa on juba teinud teistes riikides, millel puudub iseseisev tuumavõimekus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Teadlased töötavad palehigis selle nimel, et kõrvaldada oht enne, kui need ohtlikud vereimejad jõuavad rohkemates kohtades kanda kinnitada ja ennetusmeetmete suhtes resistentseks muutuda.
Sellal kui USA ja Euroopa soovivad kaitsetollidega Hiina autotootjad välja tõrjuda, on viimased võtnud sihikule hoopis suurema ala: kogu ülejäänud maailma.
Parempopulistlikud parteid koguvad populaarsust noorte valijate seas, kellel on kõrini majanduslikust ebakindlusest ja senisest immigratsioonipoliitikast.
Euroopa Liidu rahvastik kahaneb oodatust kiiremini, see omakorda avaldab survet liikmesriikide rahaasjadele ja liidu pikaajalistele väljavaadetele.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.