Uues, selgeid vastuseid ja kindlustunnet lubanud valitsuses on ühe koha pealt suud kõigil lukus: kuidas ikkagi hakatakse koguma ettevõtete tulumaksu.
- Uue koalitsiooni juhid riigikogus: Lauri Läänemets (vasakul), Kristen Michal ja Margus Tsahkna. Foto: Andras Kralla
Värskelt ametisse astunud valitsus on lubanud ületulevast aastast uusi makse koguda 813 miljoni euro eest. Sellest 361 miljonit tuleks inimeste tuludelt, 244 miljonit käibemaksu tõusult ja 208 miljonit eurot ettevõtete kasumi maksustamisest.
Siin on üks aga: kui 2026. aastal kehtestada ettevõtetele 2% tulumaks, siis laekuda saaks see reeglite järgi alles 2027. aasta suvel, kui firmadel on majandusaasta aruanded esitatud.
Kuidas saab raha eelarve sisse?
Seotud lood
Vastupidiselt senilevinud arusaamale ei tõsta tulevane valitsus tulumaksu 24 protsendile: kaheprotsendilist julgeolekumaksu inimeste tuludelt hakatakse arvestama esimesest eurost.
Lisatud uute ministrite nimekiri ja koalitsioonileppe tekst!
„See on üliraske,“ ütles peaminister Kristen Michal tulevaste kärbete kohta. Uus valitsus lubab kärpida kolme aastaga 670 miljonit eurot. Tõuseb nii käibe- kui tulumaks. Kaitsetööstusele lubatakse aga 400 miljoni euro suurust investeeringut.
“Mul on kahju ettevõtete lisamaksustamisest.“
“Majanduse seisukohalt oleksid minu eelistused olnud teistsugused, aga ellu tuleb viia seda, mis on võimalik, ja kahjuks nii on. Vähemalt ma olen aastaid hoiatanud, et nii läheb,” rääkis rahandusministriks saav Jürgen Ligi.
Koalitsoonilepe ei tõota head, rääkisid Äripäevale ettevõtjad, kes muretsevad siinsete firmade konkurentsivõime ning ettevõtete tulumaksu pärast.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.