Kuigi viimasel kahel aastal on päikeseenergia aktsiate hinnad tõusnud umbes 100%, siis tundub, et päikeseenergia tehnoloogiate aeg pole veel kätte jõudnud, kirjutab väikeinvestor Mikk Talpsepp.
- Mikk Talpsepp Foto: Andres Haabu
On küll ettevõtteid, kes edukalt toodavad ja ka müüvad päikesepaneele, aga hoolimata paariaastasest tõusust pole päikeseenergia aktsiatel börsidel viimase 5-6 aasta kokkuvõttes eriti hästi läinud. Põhjuseks see, et 2008. aastal oli päikeseenergia sektor suhteliselt buumistunud. Seda eelkõige tehnoloogiate uudsuse ja kõrge naftahinna tõttu. Mull pidi lõhkema, mis tähendab, et isegi praegu, pärast kahte aastat kestnud ja ligi 100%ni küündivat tõusu madalpunktist, on päikeseenergia aktsiad ikkagi suurusjärguna ligemale 85% madalamal kui 2008. aastal. Pakun, et järgmise viie aastaga jätkab päikeseenergia arenemist ja turg kasvamist ja seda isegi juhul, kui nafta hind peaks langema, mis samas mõneti määrab päikeseenergia kasutamise mõttekuse rahalises plaanis.
On olnud kaks peamist aspekti, mille tõttu pole tahtnud päikeseenergia aktsiatesse investeerida. Esiteks oli see sektor viis aastat tagasi aktsiahindade poolest tugevalt mullistunud, mistõttu oli praktiliselt võimatu teha sellesse sektorisse edukaid investeeringuid. Välja arvatud juhul, kui sa just ei olnud mõne ettevõtte asutamise juures. Börsil olid hinnad selgelt liiga kõrged, mida kinnitavad ligi 85% madalamal olevad aktsiahinnad võrreldes 5-6 aasta tagusega. Teine aspekt on olnud see, et isegi kui mõnel ettevõttel hakkab hästi minema, siis konkurentsieelise hoidmine võib olla sama raske kui muudel tehnoloogia ettevõtetel, mistõttu on raske prognoosida, milline ettevõte on pikaajaliselt edukas ja kust kuhu käive liigub. Tulevikus päikeseenergia turgu valitsevad ettevõtted võivad olla veel asutamata.
See, et päikeseenergia aktsiad on võrreldes 2008. aastaga ligi 85% langenud ehk kohati pea 10 korda odavamad, räägib mullist, mis päikeseenergia aktsiates 2008. aastal seoses kõrge naftahinnaga oli, ent ka sellest, kui riskantsed on investeeringud päikeseenergia ettevõtetesse. Hoolimata langusest, pole ma kindel, et päikeseenergia aktsiad on keskmisena piisavalt odavad ja piisavalt hea tulevikulootusega. Laiapõhjaliselt antud sektorisse investeerimise võimalused läbi ETFide tunduvad veidi piiratud ja pisut kõrgete halduskuludega. Parem variant on osta üksikaktsiaid, mis üksikult on veelgi riskantsemad. Päikeseenergia võib olla küll üks tuleviku tehnoloogiatest, kuid pole päris kindel, et see keskmisena investoritele tingimata hea on.
Kui on usku päikeseenergia sektorisse, siis praegu on päikeseenergia aktsiate ostmine kindlasti oluliselt mõistlikum kui 2008. aastal, millega võrreldes on aktsiad kohati ligi 10 korda odavamad, kuid investeerimine neisse on riskantne. Samas ka teenida on võimalik kordades. Suuremad tegijad USAs on SunEdison (SUNE), SolarCity (SCTY), First Solar (FSLR), SunPower (SPWR) ja Trina Solar (TSL).
Neist viiest ei olnud 2012. aastal kasumis mitte ükski, 2013. aastal oli kaks neist kasumis kaks ja sel aastal eeldatavalt kolm: First Solar, SunPower ja Trina Solar.
Tänavu need kolm eeldatavalt kasvatavad käivet umbes 13% ja järgmiseks aastaks on prognoositud keskmiselt käibekasvu 10%, mis on suhteliselt konservatiivne – antud kolme ettevõtte kokkuvõttes peaks käive selle aasta eeldatava 8,6 miljardi pealt kasvama järgmisel aastal 9,4 miljardi dollarini. Nende kolme ettevõtte kogukasumile oodatakse järgmisel aastal kokkuvõttes ligi 50% suurust kasvu, mis peaks eelkõige tulema tänu First Solarile ja Trina Solarile.
Niisiis mainitud kolme ettevõtte kogukasum peaks kasvama ligi 521 miljoni dollari pealt järgmisel aastal 756 miljoni dollarini. Arvestades, et nende kolme ettevõtte turuväärtuseks on praegu kokkuvõttes pea 9,4 miljardit dollarit, siis selle aasta aktsiahinna ja kasumi suhteks võib tulla kuskil 18,1 ja järgmise aasta edasivaatav PE praeguste hindade pealt oleks 12,4 juhul kui sellised prognoosid peaksid paika.
Arvestades aga, et nafta hind on viimasel ajal languses, siis arvan, et päikeseenergia aktsiate prognoositavad käibed ja kasumid võivad jääda veidi alla prognoosidele ja langeda täiendavalt, kui nafta hind langeb.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Riskialtid pikaajalised investorid, kes soovivad kasu lõigata rohelise energia võidukäigust, võiksid pöörata oma pilgud näiteks USA elektriautode tootja Tesla Motorsi aktsiale, leiavad investeerimispanga Goldman Sachs analüütikud.
Kukkunud nafta hind, sektori liidrite kasinavõitu kvartalitulemused ja järgmise kvartali vähelubavad väljavaated on tõuganud päikeseenergia aktsiad viimase aastaga korralikku miinusesse.
Raha kahekordistamine võib investoritele olla eesmärk omaette, kuid kiire rahaga käib alati kaasas suur risk. Õnneks pole rahahulga kahekordistamine portfellis midagi võimatut, kui vältida impulsiivseid investeerimisvigu.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.