Jaak Aaviksoo: eduka riskifondi valem ja kasvustrateegia
USA eraülikoolidega seotud edukate riskifondide kõrval on sadu, kui mitte tuhandeid, katsetusi, mis kahjuks pole vilja kandnud. Kuidas teha ülikoolides tarku investeerimisotsuseid, selgitab Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo.
Jaak Aaviksoo tutvustamas TTÜ isejuhtivat sõidukit Londoni lordmeerile Peter Estlinile. Foto: Liis Treimann
Kolme mehe ideena välja käidud mõttega on seotud talvel püstitatud ülesanne uurida Mektory, Tehnopoli ja teiste partnerite kaasamisel täiendavaid võimalusi kohaliku, ülikoolidega seotud riskiinvesteeringufondi loomiseks või asutamiseks. Tänaseks on esmased seisukohad kujunemas.
Riskikapitalile jah, kuid ülikoolide roll riskiinvestoritena vajab läbimõtlemist, kirjutab haridus- ja teadusministeeriumi teadusosakonna juhataja Katrin Pihor.
Kuni Eestis on riigipoolne tellimus teadusele üldpildis nõrk ja erasektori jaoks on allhanketeadus mobiilsem kui riigipoolne tellimus süsteemina, seni sõltubki meie ülikoolikorraldus investeerimispoliitikas majast väljapoole pigemini juhusest kui mingist pikemaks ajaks kokku lepitud sihist, kirjutab kirjandusteadlane, endine minister Peeter Olesk.
Tartu Ülikool plaanib hakata võtma osalusi loodavates ettevõtetes, neid hallata ning kaasata investoreid ja riskikapitali, peamiseks panuseks intellektuaalomand, kirjutab Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser vastuses Äripäevas ilmunud kolme mehe ettepanekule teha Eesti ülikoolidest riskiinvestorid.
Samal ajal kui ingliskeelsed ülikoolid riisuvad ajude poolest koore kogu maailmast, peame meie leppima eestikeelse maailmaga, kust ka säravamad kipuvad otse lääne ülikoolidesse, kirjutab Eesti Kunstiakadeemia rektor, akadeemik Mart Kalm.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.