Karel Kuningas: ei, Ukraina teravilja blokaad ei jäta inimesi nälga, kuid probleem on olemas
Inimesed ei sure Ukraina nisu väljaveo takistamise tõttu nälga, küll aga on Venemaa mõju maailma teraviljaturule arvatust oluliselt suurem, kirjutab ettevõtja Karel Kuningas.
Nisukoristus Venemaal Omski oblastis. Pilt on illustreeriv. Foto: Reuters/Scanpix
Teatavasti on Ukraina pidanud sõja algusest saati lisaks muudele raskustele tulema toime ka Venemaa blokaadiga viljatoodangu väljaveol ning sellest tuleneva Ukraina vilja ekspordimahu kahanemisega rahvusvahelistel turgudel. Hinnangud sellele probleemile on olnud rahvusvahelises meedias üsna äärmuslikud. Kohati on räägitud lausa võimalikust humanitaarkatastroofist turgudel, kuhu Ukraina on seni oma põllumajandussaadusi peamiselt just meritsi turustanud.
Euroopa Liidu institutsioonid leppisid sel nädalal kokku, et 2030. aastaks tuleb osades sektorites kasvuhoonegaaside heitkoguseid seni plaanitust oluliselt rohkem vähendada.
Kui koroonakriisist väljumist suutis toiduainetööstuse sektor oma õlgadel kanda, siis viimase aja arengud nõuavad, et õla paneks alla nüüd ka riik, kirjutab toiduliidu juht Sirje Potisepp vastukajana majandus- ja taristuminister Riina Sikkuti väljaütlemistele.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”