Maksude asemel peaks riik eri sektoreid toetama, näiteks taristu väljaehitamises, elamute soojustamises, eksporditoetustes, kirjutab Tartu Ülikooli majandusprofessor Raul Eamets vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
- Raul Eamets. Foto: Andras Kralla
Hetkel võimendab valitsus negatiivsete sõnumitega kõikide majandussubjektide tulevikuootusi. Kui kogu aeg korratakse, et raha on vähe ja kõik on halvasti, siis hakkavadki inimesed vähem tarbima ning ettevõtjad vähem investeerima.
Planeeritavad maksutõusud omakorda süvendavad langust, sest nii tõmmatakse kriisi ajal majandusest raha välja, selle asemel et sinna raha juurde süstida. Lisaks ütleb valitsus, et tuleb veel uusi makse, aga me ei tea, milliseid. See kõik süvendab nii kodumaiste kui välismaiste investorite ebakindlust, mis väljendub investeerimise vähenemises. Tarbijate ebakindlus tähendab tarbimise vähenemist.
Äripäev küsis arvamusliidritelt: mis paneks Eesti majanduse uuesti kasvama? Kas järgmise aasta riigieelarve ja riigi eelarvestrateegia toetavad tagasi kasvule pöördumist?
Mis oleks lahendus? Eelarvetasakaal ei saa olla asi iseeneses, see on vahend mingi eesmärgi saavutamiseks. Mis on suurem eesmärk, kus on valitsuse pikk plaan?
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Poliitikud peaksid tajuma ühiskonna taluvuspiire. Maksudega tõmmatakse majanduskasvule pidurit, kirjutab Värska Kuurortravikeskuse juht Vello Saar vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
On ahnitsemise aeg
Seni on kõik ettepanekud maksudest, mis peaksid suunama käitumist, olnud soovett joonud seenelise meeleheitlikud röögatused, mitte mõte, kuidas Eesti inimeste heaolu ja elukvaliteet pareneks, kirjutab suhtekorraldaja ja endine riigihalduse minister Janek Mäggi vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Valitsus peab terendavast kriisist võitu saamiseks riigi juhtimiseks valitud pankrotihalduri või saneerimisnõustaja stiili vahetama edukust võimaldava mõtteviisi vastu, kirjutab Technopolis Ülemiste juhatuse esimees Gert Jostov vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Ettevõtjad ei pea kandma poliitikute rumalatest otsustest tingitud kahjukoormaid. Piisaks sellest, kui kõik suuremad tööandjad otsustaksid kolmeks päevaks oma ärid sulgeda ning mitte ühtegi toodet või teenust väljastada, kirjutab Tanki loovjuht Joel Volkov vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.