Äkki lõpetaks need "uue majandusmudeli" jutud – neis ei ole midagi uut, kirjutab investeerimisspetsialist Peeter Koppel.
- Peeter Koppel Foto: Andras Kralla
Arvamusfestivalil õnnestus mul osaleda Rohetiigri korraldatud paneeldiskussioonis, kus tulid kõne alla "tuleviku majandusmudelid". Seda just kontekstis, kus rohepööre kui selline näib paljude meelest eeldavat, et olemasolev majandusmudel vahetatakse välja ning tulevikus on kasutusel juba midagi sootuks muud.
Kummalisel kombel on nimelt kuskilt lahti pääsenud mõte, et kliimakriis on loonud paratamatu vajaduse olemasoleva sotsio-ökonoomilise süsteemi lammutamiseks ning selle asendamiseks millegagi, mis võimaldab planeedil asju ajada jätkusuutlikumalt. Kõlab ju hästi, mis? Kes siis seda ei tahaks?!
See paratamatu vajadus "uueks mudeliks" tähendaks loomulikult ka seda, et inimesed "hakkaks" teistmoodi käituma ning muudaks kohati dramaatiliselt oma tarbimisharjumusi.
Sellel mõtteviisil on kaks tõsist probleemi.
Utoopiate "Greatest Hits"
Esiteks pole keegi suutnud piisavalt hästi seda uut majandusmudelit piisavalt kirjeldada. Elik tahe lammutada on tekkinud enne, kui isegi asenduse mingigi tehnilis-ideoloogiline raamistik päriselt paigas on. Senised katsed uut mudelit defineerida meenutavad kangesti aga praktikasse rakendades düstoopiateks kujunenud utoopiate "Greatest Hitsi" taasesitamist viisil, et otsustavatesse kohtadesse on lisatud "kliima" ning hulk teisi moesõnu. Ühtlasi näib "uue mudeli" eelduseks olevat absurdi valdkonda kuuluv mõttevälgatus, et inimesed keskmiselt rahulduvad kesisema eluga, sest eesmärk on õilis ja õige.
Tasakaalus majanduse foorum
17. novembril toimub Tallinnas Kultuurikatlas foorum
"Elevant toas" eesmärgiga arutada, mida rohepöördega kaasnev muutus endast kujutab ja milline võiks olla uus majandusmudel.
Seotud lood
Tasakaalus ja keskkonnasõbraliku majanduse arendamiseks ja võtmesammude tegemiseks on tänapäeval juba tehnoloogia olemas, rääkis idufirma Climacashi juht Erik Moora.
Keskkonnale oleks parim, kui tarbimine väheneks, kuid kuna selline lähenemine pole ühiskonnale vastuvõetav, tuleb leida teised lahendused, rääkis Rohetiigri juht Eva Truuverk.
Areng ja kasv on inimestesse sisse programmeeritud, teisalt ei pea meie planeet sellele kasvule enam vastu. Kuidas seda vastuolu ületada, kirjutab tasakaalus majanduse foorumi “Elevant toas” programmijuht Hando Sinisalu.
Tasakaalus majandusmudeli prototüüpi peame otsima loodusest, kus kõik on juba tasakaalus, kirjutab juhtimisnõustaja ja TIFC family office eestvedaja Mihkel Tammo.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.