• OMX Baltic−0,46%269,56
  • OMX Riga0,18%875,39
  • OMX Tallinn−0,57%1 722,97
  • OMX Vilnius−0,24%1 042,44
  • S&P 5000,00%5 916,99
  • DOW 300,35%43 558,45
  • Nasdaq −0,47%18 876,91
  • FTSE 1000,62%8 134,86
  • Nikkei 225−0,85%38 026,17
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%106,53
  • OMX Baltic−0,46%269,56
  • OMX Riga0,18%875,39
  • OMX Tallinn−0,57%1 722,97
  • OMX Vilnius−0,24%1 042,44
  • S&P 5000,00%5 916,99
  • DOW 300,35%43 558,45
  • Nasdaq −0,47%18 876,91
  • FTSE 1000,62%8 134,86
  • Nikkei 225−0,85%38 026,17
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%106,53
  • 21.03.24, 16:30

Taavi Tammoja: kaasajastame ühinguõiguse ja saavutame edu offshore-piirkonnana

Uuenduslikke õigusstruktuure omaks võttes võiks Eesti kujuneda ahvatlevaks rahvusvaheliseks ettevõtluskeskuseks, millel palmide ja liivarannaga pole mingit pistmist, kirjutab Taavi Tammoja arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Taavi Tammoja.
  • Taavi Tammoja. Foto:
Eesti, mis on tuntud oma murranguliste edusammude poolest digitaalse infrastruktuuri ja e-valitsemise valdkonnas, on valmis uueks hüppeks. Eesti ühinguõiguse ajakohastamine annab uue võimaluse eduks globaalsel ärimaastikul.
Erinevalt traditsioonilistest offshore-jurisdiktsioonidest ei ole Eesti õigusraamistikus äritegevuseks maksuneutraalse ettevõtte tüüpi õiguslikke struktuure, mida tavaliselt nimetatakse rahvusvaheliseks äriettevõtteks (international business company) või offshore-ettevõtteks. Tihti erinevad sellised juriidilised isikud tavalistest äriühingutest selle poolest, et nende tegevus on piiratud selle jurisdiktsiooni piires, kus nad on asutatud.
Sellised juriidilisi isikuid kasutatakse näiteks rahvusvahelises kaubanduses või varade kaitsmiseks. Eesti äriseadustikus puuduvad aga sätted selliste struktuuride kohta ja see limiteerib Eesti atraktiivsust ülemaailmsete ettevõtjate jaoks.
Konkurents USA väikelinnaga
Vastupidiselt maalilisele kujutluspildile, mida sageli seostatakse terminiga "offshore", on maailma suurima offshore-jurisdiktsiooni tegelikkus kaugel liivarandadest ja õõtsuvatest palmipuudest. See pole Briti Neitsisaared või Araabia Ühendemiraadid. Selleks ülemaailmseks kaubanduse keskuseks on väike Ameerika linn Wilmington Delaware’i osariigis. Seal asutatakse igal aastal üle poole miljoni uue ettevõtte ning seal on registreeritud üle 60% Fortune 500 ettevõtetest.
Eesti võiks püüda korrata Delaware'i edu, mis tuleneb selle soodsast õiguslikust keskkonnast ja tugevast infrastruktuurist.
Mitteresidendist ettevõtjatele pakuvad Ameerika Ühendriigid ahvatlevaid eeliseid, näiteks soodne maksustamine teatavate struktuuride, nagu piiratud vastutusega äriühingute (LLC) puhul. See on sarnane maksuneutraalne struktuur tüüpiliste offshore-ettevõtetega. Näiteks Delaware'i LLC Eesti omanik saab teatud tingimustel tegeleda rahvusvahelise äritegevusega, ilma et ta peaks maksma USAs makse välismaalt saadud tulult, kasutades samal ajal USAs pakutavaid mugavusi, nagu USA pangandus ja digitaalteenused.
Eesti võib seda edu korrata, võttes kasutusele oma uuenduslikud õiguslikud struktuurid. Eesti LLC võiks sarnaneda usaldusühinguga, kuid olla piiratud vastutusega, võimalik asutada ühe liikmega ning pakkuda suuremat paindlikkust võrreldes traditsiooniliste ettevõtlusvormidega, nagu näiteks OÜ. See oleks atraktiivsem alternatiiv füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsemisele (FIE). Kasutades ära Eesti edukat e-residentsuse programmi, milles osaleb juba üle 100 000 inimese, võiks selline struktuur muuta Eestit juhtivaks offshore-ettevõtete asutamise jurisdiktsiooniks.
Singapuri ja Hollandi edulood
Eesti ühinguõiguse ajakohastamine tõotab olulist majanduslikku kasu. Teiste riikide edulood näitavad, et regulatiivsed reformid toovad sageli kaasa uute ettevõtete sissevoolu, mis omakorda soodustab majanduskasvu.
Näiteks Singapuris ja Hollandis on pärast sarnaseid reforme märkimisväärselt suurenenud ettevõtete registreerimine ja SKP kasv. Singapuris kasutusele võetud piiratud vastutusega partnerluse (LLP) struktuur hõlbustas väikeettevõtete kasvu, pakkudes ettevõtjatele paindlikku ja maksuefektiivset ettevõtlusvormi. Samamoodi meelitas Hollandi BV (besloten vennootschap) struktuur ligi rahvusvahelisi ettevõtteid, kes otsisid soodsat maksukeskkonda ja lihtsustatud juhtimist.
Eesti võiks luua nii alustavatele kui ka rahvusvahelistele ettevõtjatele võimalusi, pakkudes kohandatud õigusraamistikke, mis toetavad erinevaid ettevõtlusvajadusi. Sellised konkreetsed näited näitavad Eesti äriseadustiku ja ühinguõiguse ajakohastamisest saadavat käegakatsutavat kasu, mis äratab usaldust nii tulevastes ettevõtjates kui ka investorites.
Lisaks sellele näitab võrdlev analüüs, et ühtlustatud äriseadustikuga jurisdiktsioonides on rohkem ettevõtjaid ja välisinvesteeringuid. Kui Eesti järgib seda eeskuju, saab ta kasu suurenenud nõudlusest professionaalsete teenuste, näiteks finants-, õigus-, raamatupidamis- ja nõustamisteenuste järele, mis stimuleerib töökohtade loomist ja soodustab elavamat majandust. See on edasiviiv jõud, mis aitab edendada Eesti visiooni teadmispõhisest majandusest.
Lisaks saab igast edukast Eesti ettevõttest saadik, edendades Eesti riigi positiivset kuvandit maailmaareenil. Soodsad õiguslikud struktuurid rõhutavad ettevõtjate keskse rolli muutvat mõju Eesti majandusmaastiku ja ülemaailmse maine kujundamisel.
Sisuliselt kujutab Eesti äriseadustiku ja ühinguõiguse ajakohastamine endast strateegilist pööret globaalse konkurentsivõime suunas. Uuenduslikke õigusstruktuure omaks võttes ja oma digitaalset võimekust ära kasutades on Eesti valmis rajama endale niši rahvusvahelise ettevõtluse keskusena, luues eeldused enneolematule majanduskasvule ja õitsengule.
Pane eduidee kirja ja võida 10 000+ eurot!
Edukas Eesti on Äripäeva, Helmese, Eesti Gaasi, If Kindlustuse, Ellex Raidla Advokaadibüroo, Swedbanki ja Verstoni konkurss, kuhu ootame Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis.
Konkursil saab osaleda kuni kahe võistlustööga, artikli maht on kuni 5000 tähemärki (koos tühikutega). Kesksed hindamise kriteeriumid on ideede algupärasus, teostatavus ning särav esitus. Grand prix toob võitjale 10 000 eurot, teine koht 3000 ja kolmas 2000 eurot.
Žüriisse kuuluvad korraldavate ettevõtete omanikud ja juhid, konkursi viib läbi Äripäeva arvamustoimetus. Konkurss lõpeb 31. märtsil 2024.
Võistlustööd ilmuvad Äripäeva arvamusosas avatud erirubriigis ja Eduka Eesti Facebooki lehel. Võistlustöö ja autori pildi saab esitada siin. Tehniliste probleemide ja lisaküsimuste korral kirjutage meile [email protected].

Seotud lood

Arvamused
  • 21.03.24, 06:00
Raul Kirsimäe: teeme digihüppele restardi ja paneme majanduse kasvama
Alustame uue digihüppe programmiga, mille eesmärk on juba töötavate inimeste digioskuste arendamine, et ettevõtetel oleks lihtsam uusi tehnoloogiaid kasutusele võtta, kirjutab Raul Kirsimäe arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Arvamused
  • 20.03.24, 16:00
Rait Kaarma: neoordoliberalistlik gambiit ehk enne voodi üles ja siis kosmosesse
Kui räägime edukast Eestist, siis uue käigu sotsiaalsele ja majanduslikule arengule annaks tänapäevastatud versioon ordoliberalismist ehk Saksamaa majandusime mudelist, kirjutab vandeadvokaat Rait Kaarma arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Arvamused
  • 20.03.24, 12:47
Endrik Reimer: loome iibeministeeriumi, mille eesmärk on 2 miljonit eestlast
Nagu me lõime kliimaneutraalsuse saavutamiseks kliimaministeeriumi, vajame me iibe-eesmärkide saavutamiseks iibeministeeriumit, kirjutab Endrik Reimer arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Arvamused
  • 19.03.24, 12:30
Ivo Suursoo: Eesti vajab uut ühist fookust
Avaliku- ja erasektori järgneva kümnendi ühine eesmärk olgu ambitsioonika, konkurentsivõimelise ja koostööle orienteeritud majanduse käivitamine, kirjutab Ivo Suursoo arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
  • ST
Sisuturundus
  • 20.11.24, 15:42
Sergei Astafjev ja Aleksandr Kostin: anname noortele sportlastele võimaluse treenida ja mängida kõrgemal tasemel
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (laen.ee, smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.

Äripäeva TOPid

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele