Kinnisvaraturg on pöördepunktis – pärast kaheaastast pausi on kätte jõudmas aeg pikalt ootele pandud tehingute lõpuni viimiseks, kirjutab kinnisvarafirma Restate analüütik Julia Linde.
- “Kinnisvaratehingute arvu ja koguväärtuse näitajate languse peatumine annab muude majandusuudiste valguses optimisminoodi kinnisvaraturu kasvust,” kirjutab Julia Linde. Foto: Erakogu
Viimaste kuude majandusuudised näitavad kinnisvaraturul ettevaatlikku optimismi. Kuigi seis pole veel roosiline, on langeva euribori taustal märke tehinguaktiivsuse kasvust.
Kas need muudatused viivad lõpuks ka kinnisvaraturu taastumiseni? Vaatame lähemalt, kuidas turuolukord on viimastel kuudel muutunud.
Turg toimib üldiselt rahuldavalt ning on näha, et kolmanda kvartali tulemused on olnud vastavuses üldise majanduse käekäiguga. Eesti kinnisvara ostu-müügitehingute koguarv oli kolmandas kvartalis 10 293 ehk suuresti eelmise kvartali tasemel ning aastatagusest ajast vaid 1,1% võrra väiksem. Ostu-müügitehingute koguväärtus oli aga 1,176 miljardit eurot ehk kasvas eelmise kvartaliga võrreldes 7,3% ja aastataguse ajaga võrreldes 3,8% võrra.
Harjumaa kui Eesti kinnisvaraturu likviidseima turuosa kvartaalsed näitajad on nii aastataguse ajaga kui ka selle aasta teise kvartaliga võrreldes kasvanud tehingute arvult ligi 3% ning koguväärtuselt vastavalt 4,7% ja 10,8%.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pangad ristavad kodulaenuturul omavahel hoogsalt piike, senisest keskmisest oluliselt soodsam kodulaenu intress on Äripäeva katse põhjal vaid küsimise kaugusel.
Eften Real Estate Fundi kasuminumber ületas analüütikute ootusi pea kümnendiku jagu. Tehingute poolest oli möödunud kvartal viimaste aastate aktiivseim.
Kui intressimäärad alanevad prognoositud tasemele ja majanduse uuesti kasvule pöördumise kohta saabub rohkem kinnitust, siis võib oodata büroopindade turul märgatavat elavnemist, kirjutab RE Kinnisvara partner Andi Pleskovski.
Kindlustunne on masendavalt madal
Kinnisvaraturu tulemustest vaatab vastu masendavalt madal kindlustunne. Maksukoormuse kasv ennustab sektorile stagnatsiooni ja maksude optimeerimisest tingitud anomaaliaid, kirjutab kinnisvarafirma Restate analüütik Julia Linde.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.