Julia Linde: maksutõusud tõotavad kinnisvaraturu madalseisu pikendada
Kinnisvaraturu tulemustest vaatab vastu masendavalt madal kindlustunne. Maksukoormuse kasv ennustab sektorile stagnatsiooni ja maksude optimeerimisest tingitud anomaaliaid, kirjutab kinnisvarafirma Restate analüütik Julia Linde.
“Turu suurim ja likviidseim segment ehk korterite turg vajus käesoleva aasta teise kvartaliga veelgi enam põhja poole ja pikalt oodatud elavnemist ei ole saabunud,” kirjutab Restate’i analüütik Julia Linde. Foto: Erakogu
Nelja aastaga ahelkriisides kujunenud heitlik turukonjunktuur ongi saanud uueks normaalsuseks. Kinnisvaraturg on jõudnud uuele madalamale platoole ja prognoosida selle kiiret tõusmist endistesse kõrgustesse oleks ennatlik. Planeeritavad maksutõusud pidurdavad ehituse ja kinnisvaraturu taastumist veelgi ning võivad esile tuua maksude optimeerimise laineid.
Arco Vara teenis selle aasta teises kvartalis vähem kahjumit kui eelmise aasta samal ajal. Miinus püsib hoolimata sellest, et nii eelmisel kolmel kuul kui ka esimesel poolaastal toetas kinnisvara müük kasumirida.
Eesti kinnisvarafondide varade väärtus on kümne aasta tagusega võrreldes kuuekordistunud, aga lähiajal fondide kiiret kasvu pole oodata, analüüsib ökonomist Raol Kallas Eesti Panga blogipostituses.
Viljandi kesklinnas aastakümneid kasutult seisnud villa Dollist on saamas linnas ainulaadne kinnisvaraobjekt ning selle ülesvuntsimisel ületatakse ka karmimate ametnike ootusi. Ajaloolist hoonet arendab Viljandi ettevõtja Hardi-Sander Luik ühes sugulase Hans H. Luigega.
Riik ei peaks uute ehitusnormidega üle pingutama, sest lõpuks maksab need ikkagi kinni korteri ostja, tõdesid arendajate ja riigi esindajad Kinnisvaraarenduse Konverentsi vestlusringis ja pakkusid ideid, kuidas leida tasakaalu uute nõuete ja nende tekitatud hinnakasvu vahel.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.