Peaminister Andrus Ansip lubas eelmise aasta oktoobris mürki võtta selle peale, et Eesti Pank ei ole midagi võltsinud. Mürki pole vaja võtta, küll aga võiks omalt poolt välja pakkuda lahendusi, mismoodi selles keerulises asjas selgus majja saada.
"See temaatika on rahvaluule," kommenteeris VEB fondi looja, tollane Eesti Panga president Siim Kallas, kui fondi küsimus läinud aastal uuesti tähelepanu alla sattus. "Mul pole siin midagi sisulist öelda."
"VEB fondi puudutavad otsused on tehtud institutsionaalselt, toonase aja konteksti parimate teadmiste ja äranägemise järgi," on öelda olnud VEB fondi nõukokku kuulunud Vahur Kraftil, praegusel Nordea panga juhil. "Mina ei mäleta, et oleksin olnud kuskil seal koosolekul. See on nii vana värk!" See on tollase rahandusministri Andres Lipstoki, tollase rahandusministri, hilisema Eesti Panga presidendi kommentaar. "Aga kui ma ei mäleta, siis ma ei mäleta!" teatas samuti VEB fondi nõukokku kuulunud Mart Opmann.
On aeg hakata mäletama. "Eit teadis, aga eit suri ära"-laadis kommentaaridega asjaosalised enam välja ei vea. Eesti Panga audit tõendab, et 32,2 miljoni dollari ulatuses TSL Internationalile nõudeid lisanud valeandmetega dokument loodi Eesti Pangas teadlikult. Dokumendil on tollase asepresidendi Vahur Krafti allkiri. VEB fondi saaga – mida asjaosalised lootsid lõppenud olevat, kuna riigiprokuratuur aegumise tõttu ajakirjanduses tõstatud dokumendivõltsimise kahtlust kriminaalmenetlust ei alustanud – saab nüüd ilmselt uue hoo sisse. Kõik asjaosalised on tänagi mõjukatel positsioonidel. Nad ei saa endale "mittemäletamist" lubada.
Autor: Vilja Kiisler, Vilja Kiisler
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti Panga auditi järeldus, et kõige olulisemat VEB Fondiga seotud dokumenti, paberit, mille alusel liikus 90ndate keskel üle 30 mln dollari (tänases vääringus sadu miljoneid eurosid), on „töödeldud”, paneb vanduma. Alandus on üsna isiklik ja seetõttu seda valusam.
Olen elu jooksul allkirjastanud palju dokumente, kuid mitte teadlikult valeandmeid sisaldavaid või ebasobivatel asjaoludel koostatud dokumente, kinnitas Eesti Panga president aastail 1995-2005 Vahur Kraft.
Reformierakond ja IRL teatasid, et toetavad VEB fondiga seotu uurimiseks komisjoni moodustamiseks.
Eesti Panga ekspresidendi Andres Lipstoki sõnul kõlab sõna võltsimine väga halvasti ja kuna pank kaupleb usaldusega, on võltsimiskahtluse saanud Eesti Panga usaldus nüüd väiksem.
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.