Esmaspäevane riigikohtu otsus kaotada poole aasta pärast apteekide asutamispiirangud on pannud ravimiäri hulgi- ja jaeturu valitsejad valjuhäälselt maapiirkondade apteekide pärast südant valutama, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Piret Reiljan.
"Minu meelest kaotasid tänasest otsusest ennekõike Eesti patsiendid,“ ütles turuluku murdmise peale siinse võimsaima ravimikontserni Magnumi omanik Margus Linnamäe. Linnamäe ja teise suure ravimite jae- ja hulgimüüja Tamro esindaja ebaveenvale murele kaasa tundmise asemel ootan otsustajatelt hoopis järgmist sammu konkurentsi elavdamiseks riiklikult olulises ärivaldkonnas.
Tuleb kaotada võimalus, et ravimite hulgi- ja jaeäris istuvad mõlemal toolil samad peremehed. Vaat see on olukord, milles kaotajaks jääb patsient. Uutel tegijatel on arusaadavalt vähe motivatsiooni pürgida siinsele ravimite jaeturule, kui ees on isikliku hulgiäriga jaeketid. Vähene konkurents on aga kasulik paarile kontsernile, mitte patsientidele.
Madalat profiili hoidev Linnamäe kontrollib hinnanguliselt umbes 50 protsenti siinsest ravimite hulgiturust. Kui arvestada, et Linnamäega seotuks peetakse lisaks Terve Pere Apteegile ka Apotheka apteegiketti ja Südameapteeke, võib Magnumi mõjusfääris olla tugevalt üle poole turuosa ka ravimite jaeturul. Ent seegi pole veel kõik.
Nimelt on kontsernid sundinud enda peost sööma ka iseseisvad proviisorite apteegid. See tähendab, et iseseisvad apteegid kasutavad Magnumi või Tamro kaubamärke ja ostavad neilt kokkulepitud ulatuses ravimeid, et saada vastu soodustusi toidulisanditelt. Niisugune koostöö on vajalik, et iseseisvad apteegid suudaksid konkureerida hulgimüüjate ketiapteekidega. Kokkuvõttes keelavad, poovad ja lasevad kogu Eesti ravimiturul praegu kaks ettevõtet.
Võib väita, et Eesti turg on nii pisike, et kahest suurest tegijast on meile küllalt. Kuid pidagem siiski meeles, et ravimite hulgiäri käive on üle 220 miljoni ja jaeäri käive üle 260 miljoni euro aastas. On, mille nimel võidelda.
Apteekide asutamispiirangute kaotamine tähendab, et tõbist ravimiäri on ravitsetud vaid osaliselt. Arvestades, kui jõuliselt võetakse Eestis vastu kogu ettevõtlust puudutavaid seadusi, ootan riigivalitsejatelt julgust murda paari kontserni ülemvõim ravimite müügiahelas.
Lisaks tihedamale konkurentsile vajab ravimiäri ka rohkem läbipaistvust. Konkurentsiamet uuris neli aastat ärilisi suhteid Eesti ravimiturul, ent teatas möödunud kuul lõpuks, et avalikku kokkuvõtet uuritust ei tehta. Selle osa uuringu tulemustest, mis pole põhjendatult ettevõtjate ärisaladus, peaks amet siiski avalikustama.
Seotud lood
Täna on riigikogus kolmandal lugemisel nn apteekide seadus, mille vastuvõtmisel peavad viie aasta pärast kõigi Eesti apteekide enamusomanikud olema proviisorid ning ravimite hulgimüüja ei tohi jaeäris tegutseda ja vastupidi.
Eesti Apteekide Ühendus, kes on erinevatel teemadel justkui siinsete apteekide esindaja, koondab eelkõige Margus Linnamäe Magnumile kuuluvaid ja tema mõjusfääris olevaid apteeke.
Tänane riigikohtu otsus, mis kaotab apteekide asutamispiirangud, on regionaalminister Siim Kiisler hinnangul ainuõige samm, mis parandab ravimite kättesaadavust just maapiirkonnas.
Riigikohus avalikustab täna otsuse apteekide asutamispiirangu kaasuses. Õiguskantsler Indrek Tederi tõstatatud vaba konkurentsi piiramine võib tähendada apteegituru piiranguteta avamist, selle vastu on aga senised apteekide omanikud aastaid võidelnud.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.