Mõni aasta tagasi pankroti äärel kõikunud BlackBerry jõudis viimases kahes kvartalis kasumisse ning nüüd räägitakse sellest, et Kanada nutitelefonide tootja võib mõni suurfirma ära osta.
- BlackBerry ümberkorraldamise kava on viimaks hakanud tulemusi näitama. Foto: Bloomberg
Üha suurenenud konkurents surus BlackBerry mõni aasta tagasi peaaegu põlvini ning leidus analüütikuid, kelle arvates polnud nutitelefonide tootja hukk enam kaugel. Leiti, et maailmas, kus domineerivad Apple’i iPhone ja Androidi telefonid, pole lihtsalt ruumi sellisele firmale nagu BlackBerry. See oli raske hetk Kanada nutitelefonide tootjale, kuna müük langes, turuosa vähenes ning polnud kedagi, kes oleks valmis raskustes ettevõtet ära ostma. Kuid BlackBerry on usinalt muutnud enda struktuuri ega ole enam seal, kus mõni aasta tagasi.
Kolm aastat tagasi ütles prominente Piper Jaffray analüütik Gene Munster, et Research in Motion (BlackBerry varasem nimi) on pankrotis ning sellele pole ruumi Apple'i ja Androidi juhitud maailmas. „See on ainult kahe suure hobuse võistlus,“ ütles ta CNBC-le. Munster uskus, et pankrotti läheb ka Nokia, mille müüginumbrid ja turuosa olid samuti kiirelt vähenenud.
Nokiaga sama saatus?
Microsoft ostis Nokia telefonide üksuse 2013. aasta septembris 5,44 miljardi euroga, millega päästis tarkvarahiiglane Soome kunagise au ja uhkuse täielikust hävingust. Microsoft ja Nokia sõlmisid ka 10 aasta pikkuse litsentsilepingu Nokia kaubamärgi kasutamiseks ning Microsofti käsutusse läksid Nokia patendid.
Taust
2013. aasta augustis teatas BlackBerry, et firma finantspositsioon on mobiilituru suurenenud konkurentsi tõttu ebastabiilne.
2013 septembris koondas BlackBerry 4500 töötajat ehk 40% oma tööjõust. Tooteliini vähendati kuuelt mudelilt neljale mudelile.
2013 septembris tegi BlackBerrys 10protsendilist osalust omav Fairfax Financial telefonitootjale 4,7 miljardi dollarilise ülevõtmispakkumise ehk 9 dollarit aktsia kohta. BlackBerry tootja nõustus ülevõtmisega tinglikult.
2013 novembris vahetas BlackBerry välja tegevjuhi Thorsten Heinsi endise Sybase’i tegevjuhi John S. Cheni vastu. Samal kuul keeldus BlackBerry nõukogu mitme erineva ettevõtte soovist osta BlackBerry varasid, kuna see ei toetanud kõigi aktsionäride huve.
Chen teatas 2013. aasta lõpus, et BlackBerry eesmärk on uuesti edu saavutamine.
2014 juulis kirjutas TechCrunch, et BlackBerry on üks kuumemaid aktsiaid 2014. aastal, kuna see on tõusnud üle 50 protsendi.
Sama saatus võib oodata nüüd ka BlackBerryt, kellel on ahvatlev patendiportfell, mis pakuks huvi mitmele suurele tegijale mobiilside valdkonnas. Äsja on paljud tehnoloogiasektori allikad viidanud sellele, et pärast BlackBerry edukat ümberstruktureerimise kava on see meelitanud kohale mitmeid kosilasi, näiteks Hiina firmad Xiaomi Technology, Lenovo ja Huawei. Peale selle on väidetavalt ka Microsoftil huvi BlackBerry vastu.
Tehnoloogiaportaali DigiTimes teatel on Microsoft tellinud investeerimisfirmadelt lausa hinnanguid BlackBerry ülevõtmise kohta. Microsoft soovib teada, mis mõju avaldaks BlackBerry ülevõtmine tema mobiilside konkurentsivõimele, patendiportfellile ja mobiilside platvormile.
„Microsoftil on BlackBerry ülevõtmisel eelis, kuna Kanada ettevõte on enda äri fookuse suunanud tarkvaratoodetele, mis täiendaksid Microsofti tooteliini. Hiina telefonitootjad loodavad BlackBerry ostmisega suurendada enda kohalolekut Ameerika Ühendriikides ja Euroopas ning laiendada patendiportfelli,“ ütlesid DigiTimesi allikad.
Tehnoloogiasaidi teatel pole Hiina firmad aga eelisseisundis, kuna need seisavad vastamisi paljude USA ja Euroopa regulatsioonidega.
Kui suurt hinda võiks Microsoft BlackBerry eest maksta, pole veel teada, aga kui arvestada näiteks Nokia mobiiliüksuse ostu, külvaks see investorid rahaga üle. Nutitelefonide portaal PhoneArena.com kirjutas mõni päev tagasi, et BlackBerryl võib olla küljes 7 miljardi dollari (u 6,4 mld euro) suurune hinnalipik. Kui Microsoft oleks nõus sellise hinna välja käima, maksaks tehnoloogiahiid ühe aktsia eest üle 13 dollari. Arvestades BlackBerry praegust hinda, tähendaks see umbes 25% tõusu.
BlackBerryl kavas koondamine
Eelmisel nädalal teatas BlackBerry, et asub töökohti vähendama kõikides piirkondades maailmas, kuna ettevõte ühendab oma tarkvara, riistvara ja rakenduste üksused. Kanada firma kõneisiku sõnul jaotatakse ümber ressursse, et suunata ennast rohkem kasvuvõimaluste poole. Samas ei teatanud ettevõte, kui palju töötajaid plaanitakse koondada. Eelmisel kuul andis BlackBerry teada, et plaanib sulgeda kontorid Rootsis ja see tähendaks vähemalt 100 töökoha kaotust. Selle aasta veebruari seisuga oli BlackBerry palgal 6225 inimest.
Samas usub RBC, et BlackBerry fookus peaks olema tarkvaral, mitte riistvaral. Klientidele saadetud kirjas teatas RBC, et langetas BlackBerry telefonide müüginumbreid, kuid telefonid pole naguniigi ettevõtte põhifookus. BlackBerry ise prognoosib, et sel majandusaastal kasvab tarkvarakäive 600 miljoni dollarini. Eelmises kvartalis oli see 67 miljonit, mis on 20% rohkem kui kvartal varem.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.