Esimest korda kolme aasta jooksul ületab Läti pankades kohaliku raha osakaal välisdeposiite. Läti pangad, kes teevad koostööd välismaiste klientidega, kaotasid mullu neljandiku oma deposiitidest, vahendab uudisteagentuur Bloomberg.
- Läti lipp. Foto: Raul Mee
Bloombergi andmetel võib sel aastal näha trendi süvenemist, sest pankade karmistuvad reeglid peletavad riskantsemaid kliente. „Ärimudelid, mis on juba aastakümneid suunatud välismaistele tehingutele, peavad muutuma,“ ütles Läti finants- ja kapitaliturgude komisjoni juht Peters Putnins eile intervjuus.
Läti on Bloombergi andmetel juba pikka aega endise NSV Liidu riikide raha tõeline magnet. Kuigi see aitas pankadel kasvada, süüdistati neid ka selles, et nad aitavad varjata kahtlase päritoluga raha. 2015. aasta alguses tegi Läti riik mitmele krediidiasutusele rekordtrahvi ning sulges neist ühe, põhjuseks rahapesu. Pärast seda langesid välismaalaste deposiidid märkimisväärselt, 9,2 miljardile eurole, mis on viie aasta kõige madalam näitaja.
Läti panku on süüdistatud selles, et nad aitasid liigutada 2015. aastal Moldova finantssüsteemist varastatud miljardit dollarit ning aitasid aastatel 2010–2014 pesta Vene päritolu 20 miljardit dollarit musta raha.
Välismaiste deposiitide äravool algas siis, kui dollarite ülekanneteks kasutatavate pangakontode loomine muudeti keerulisemaks. Uute kontode loomine võtab Putninsi sõnul kohalikel krediidiasutustel aega kaks kuni kolm aastat. „Suur osa Euroopa riike peab tegelema üha kasvava riskiga, mille rahapesuvastane võitlus kaasa toob. On oluline küsimus, kas kõik sellest ka välja tulevad. Siin oleme meie, ma arvan, väga heal stardipositsioonil,“ lisas Putnins.
Seotud lood
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.