Investori kehvas tootluses pole sageli süüdi mitte väliskeskkond, poliitikud või keskpangad, vaid turgudele raha paigutaja enda käitumise vead, leidis Tallinna Tehnikaülikooli finantsökonoomika doktor Kristjan Liivamägi „Aruka investori taskuraamatu“ esitlusel.
- Finantsökonoomika doktor Kristjan Liivamägi selgitas "Aruka investori taskuraamatu" esitlusel, millised käitumuslikud vead söövad investorite tootluse. Foto: Andras Kralla
Ta tõi näite, et turu keskmist tootlust pakkuvad indeksifondid põlatakse tihti ära seetõttu, et turgude keskmise tootlusega leppimine on psühholoogiliselt keeruline. „Investor kipub mõtlema, et mina olen ju osalenud koolitustel, lugenud mitmeid raamatuid ja panustanud tuhandeid tunde aega täiendamisse, kuidas ma siis ikka keskpärase tootlusegaga lepin – olen piisavalt tark küll, et turu tootlust ületada,“ rääkis Liivamägi.
Seotud lood
Kõik lihtne on tihtipeale geniaalne – just nii leiab indeksifondide isa John C. Bogle. Ja tal on õigus, ka Eestis on igaühel võimalus lihtsa vaevaga kindlustada endale 20protsendiline aastatootlus ja võimendada seeläbi oma investeeringuid.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”