Kui pikaajaliselt pensionifondi valida on lihtsam, siis alla 10aastase perioodi puhul tuleb juba täpsemalt paika panna oma pensionile jäämise strateegia. See võib kogujale tuua olenevalt kogutud summast korraliku lisa.
- Kui pensionini on vähem kui 10 aastat, tasub üle vaadata, millises fondis kogutakse ning paika panna strateegia, kuidas see välja võtta pensionile minnes. Foto: Andras Kralla
Viimastel aastatel on pensionifondi valikul räägitud, et parim variant on madalate kuludega aktsiatesse investeeriv indeksifond. Siiski ei ole see hea strateegia, kui pensionini on jäänud 10 või vähem aastat, kuna indeksifondid on üldiselt 100% aktsiates ning seega on ka tururisk väga kõrge. Ekspertide sõnul on kindlasti see üsnagi individuaalne ning oleneb sellest, kas ja millesse inimene veel investeerinud on, kuid liiga konservatiivset joont ei soovita keegi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Teisipäeval ilmunud Äripäeva loos räägitud fondipensioni suhtes kindlustusselts nii heal arvamusel ei ole ja kõigile seda ei soovita.
Teise samba pensionifondidest on aastaga haihtunud 189,6 miljonit eurot, suurimad kaotajad on Luminori C ja B pensionifond ning Tuleva maailma võlakirjade pensionifond. Huvi kolmanda samba vastu on ekspertide hinnangul siiani tugev.
2021. aasta oli pensionifondidele hea aasta, kuid isegi ligi 30% kasvuga ei õnnestunud fondidel lüüa Tallinna börsi indeksit ja Standard & Poor's 500 aktsiaindeksit.
Tuleva teatas, et langetab täna oma fondide tasusid, kuid Swedbanki oktoobri kuisele hinnalangetusele veel järele ei jõua.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.