Kinnisvaralaene vahendav platvorm Estateguru kompab oma investorite riskitaluvust aina sagenevate hilinemistega maksude tasumisel, maksejõuetute laenude osakaalu paisumise ning üha süveneva kahjumiga.
- Estateguru tegevjuht Mihkel Stamm tunnistas küll partneritele maksevõimetute laenude rekordeid, kuid märkis samuti, et äsjane juuli oli ettevõttele viimase aasta edukaim kuu. Foto: Madis Veltman / Postimees / Scanpix
Ettevõtja Erki Katkosild tegeleb büroode ja tootmishoonete väärindamisega, ehitades neid näiteks elamuteks või spordi- ja meelelahutuskeskusteks. Samuti raskustesse sattunud tootmisettevõte restruktureerimise ja saneerimisega. Tema enda sõnul sellise äriga, mille paljud ära põlgavad. Põhiliselt on tema objektid asunud Soomes, kuid hiljuti proovis esimest korda kätt ka Saksamaal.
Estateguruga on ta teinud laenuvõtjana koostööd juba oma neli-viis aastat. Temaga seotud ettevõtted on selle aja jooksul võtnud Estategurust laenu kokku ligi 15 miljoni euro eest. Praeguseks on sellest summast 7 miljonit eurot tagastatud.
Esimesed arusaamatused
Esimest korda seisis Katkosildil silmitsi probleemidega Estateguruga eelmise aasta septembris.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Mintose portfellis saan tähistada kuue tuhandenda euromündi kõlisemist ja seda just investeeringu esimeseks ümmarguseks sünnipäevaks. Paras aeg teha kokkuvõte toimunust ja vastata ära kõige olulisem küsimus: kas ma olen täitnud eesmärgi teenida 12% tootlust aastas?
Ühisrahastuse kasvumured peaks nüüdseks seljatatud olema ja saab järeldusi teha, millised eestlaste seas enam levinud portaalid on investorite arvates hästi hakkama saanud ja kuhu julgetakse investeerida.
Euribor kerkib ja pinged maailmamajanduses kasvavad päev-päevalt, kuid Estateguru kinnisvaraga tagatud ärilaenude intressimäärad oluliselt suurenenud ei ole.
Finantsinspektsioon andis Estategurule ühisrahastusteenuse osutaja tegevusloa, mis annab ettevõttele õiguse pakkuda laenude vahendamist.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.