Turgude köielkõnd Eesti fondijuhte ei heiduta: varasid kaitstakse aktsiatest eemaldudes
Möödunud nädala korrektsioon börsidel kohalike pensionifondide juhte ei heiduta – nende kätte usaldatud varad on hästi kaitstud ja hajutatud, kinnitavad nad oma tegevust avades justkui ühest suust.
Kuigi volatiilsus turgudel on ohtlik, päästab pensionikogujale muretu öö see, kui tal on riskitaluvus paigas, leiab SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev. Foto: Liis Treimann
Möödunud nädalal raputas maailma ajutine börsikrahh, mis kergitas turu volatiilsusindeksi rekordini ning tõi turule ekstreemse hirmu ka CNNMoney hirmu ja ahnuse indeksi põhjal. Swedbanki pensionifondide portfellihaldur Ene Õunmaa sõnul said languses kannatada eelkõige need, kes koguvad oma raha passiivsetes fondides.
Alates sellest aastast on teise pensionisambaga liitunutel võimalik tõsta oma sissemaksed praeguse 2 protsendi pealt kas 4 või 6 protsendi peale. Rahatarkade meelest tasub uut võimalust maksimaalselt ära kasutada.
Mida kõrgem on sinu palk, seda suurema võiduefekti annab pensionieaks teise pensionisamba olemasolu. Samal ajal võib pikalt elaval madala sissetulekuga kogujal olla kasulikum panustada ainult esimesse sambasse.
Pensioni investeerimiskontole (PIK) laekuvalt dividendilt peetakse tulumaks kinni täie rauaga. See tähendab omanikutulu teistkordset maksustamist kõigile, kes eelistavad raha korraga välja võtta.
Kui keskmise palgaga inimene ei kogu kolmandasse sambasse ega suurenda sissemakseid teise sambasse, siis jääb tema keskmine pension 700 euro juurde. Tuleva pensionifondi juhatuse liige Sten Andreas Ehrlich rääkis, kuidas seda oluliselt suureneda.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.