Tüng investoritele: “garanteeritud” tootlus osutus illusiooniks
Alates 2001. aasta lõpust on Mari Öö usinalt tasunud oma pensioni kolmanda samba kindlustusmakseid, uskudes, et see aitab tal kindlustada oma tulevikku. Kuid aastate möödudes on tema lootused hajunud nagu tuuleiil.
Tuhanded Eesti investorid võivad oma pensionikindluslepingu lõppedes avastada, et lubatud garanteeritud tootlust nad tegelikkuses ei saagi. 2000ndate alguses populaarsete lepingute alusel on kogutud 93 miljonit eurot. Pilt illustreeriv. Foto: Shutterstock / kollaaž Äripäev
"Ma ei saanud sellest lepingust toona 23aastaselt eriti aru. Tõtt-öelda ei saa ma ka oma tänase finantskirjaoskusega, aga tugeva eesti keele oskusega aru, mida see lause tähendab," viitab Mari SEB pangaga sõlmitud pensionikindlustuse lepingule, kus kirjas lause, mis justkui lubaks tal saada 4 protsenti aastast intressi. Poliisil on kirjas nii: “Kogumiskindlustuse kindlustusmaksete arvutamise aluseks on arvestuslik intress 4% aastas."
Kui investeerimise eesmärk on kindlustada endale pensionipõlveks finantsiliselt turvaline elu, võib pensionile mineku eel pakkuda üleminek aktsiatest võlakirjadesse head kaitset turu äkiliste liikumiste vastu. Ajaloolised andmed näitavad, kas ja mis ajahetkel on mõistlik see liigutus ära teha.
Nagu ütleb vanasõna, siis tasa sõuad, kaugele jõuad. Noored investorid, kes oma rahamasinad käima on lükanud, räägivad miks ja kuidas nad väikseid summasid investeerides tuhandeteni on jõudnud.
Kolmas sammas on hea viis investeerimiseks täiskasvanutele ning võiks seda olla ka lastele. Kahjuks võib probleem tekkida lapse liiga väikesest tulust.
Uuringute järgi ei vaevu enamik inimesi kunagi endale eesmärke seadma. Eesmärkideta elus navigeerimine on nagu maandumine keset Sahara kõrbe kavatsusega jõuda sealt Rooma ilma kaardita. Jõukuse kasvatamise teel on eesmärkide seadmine vaat et asendamatu tööriist.
Töötukassa peale mõeldakse enamasti siis, kui räägitakse töötusest, koondamistest, maksude tõstmisest või koolitustest. Vähem tuleb jutuks aga tööturuasutuse tase ja võrdlus teistega, eelkõige muidugi naabritega.