Ajalooliselt aktsiaturgudel üheks halvimaks kuuks peetav september ei andnud selgi korral rõõmustamiseks suurt põhjust ja tõusu näitasid vaid loetud börsid maailmas.
- September oli globaalsete börside jaoks kehv kuu. Foto: EPA
Kolmas kvartal oli üldse globaalsetel börsidel kole. Nii halba tulemust pole meie silmad näinud viimased neli aastat. Enne veel, kui investorid seavad end valmis niiöelda jõulueelseks ralliks, heidakski pilgu septembrile.
Augustis
Hiinast alguse saanud börsipaanika järellainetust oli tunda ka esimesel sügiskuul. Suurem osa kuust möödus ka USA
Föderaalreservi intressiotsuse ootuses, mis pinget maha ei võtnudki. FED otsustas 22. septembri koosolekul jätta intressimäärad nulltaseme lähedale ning nüüd kruvitakse ootusi üles detsembrikuiseks kohtumiseks. Kuu lõpus raputas investeerimismaailma
ka Volkswageni petuskandaal, mis paiskas ühe Saksa tugevaima autofirma aktsia üle 30% langusesse.
Parimat ei pea kaugelt otsima
Üllataval kombel leiame septembri börside edetabeli tipust lõunanaaber Läti börsi. Sealne peamine börsiindeks tõusis kuuga lausa 30%. Tõusu taga on aga suuresti nafta väljaveole spetsialiseerunud
Ventspils Nafta aktsia, mis tegi kuuga üle 180% tõusu. Äkiline tõus lennutas firma ka regulaatorite huviorbiiti ning uuritakse
võimalikku manipuleerimist.
Esikolmikusse mahtusid veel Slovakkia ja Kreeka börs, millele järgnevad juba eksootilisemad turud nagu Keenia, India, Araabia Ühendemiraadid ja Nigeeria.
India on sattunud investorite huviorbiiti ning tegi tänu sealse keskpanga oodatust suuremale intressikärpele kuu lõpus järsu tõusu. Kokkuvõttes leiame edetabeli esikümnest peale Läti vaid kolme Euroopa riigi börsid ning nendegi tõus jääb 3-5% lähedale.
Halvimateks arenevad turud
Maailma kümme halvimat olid septembris pea kõik arenevate turgude börsid. Kõige hullemini läks Sambia börsil, millele järgnes varem mitu kuud rallinud Venetsueela börs. Olukord on jätkuvalt nukker ka Brasiilia börsil, mis sattus augusti lõpus karuturule. Investorid on juba mõnda aega viinud oma raha sealselt börsilt ära, kuna usk president Dilma Rousseffi majandusreformidesse ja keskpanga otsustesse on kadunud.
Pilved arenevate turgude kohal muutuvad aina süngemaks ja üldiselt soovitavad spetsialistid
sealt praegu suure kaarega mööda käia. Toorainete hinnad pole tõenäoliselt veel oma põhja saavutanud ja raha voolab sealt suure hooga välja.
Kodubörsil vaid üks tõusja
Meie endi
kodubörs liitub seekord langejatega, sest OMX Tallinna börsiindeks kukkus kuuga ligi 1,5%. Kuigi kuu keskpaigani liikusid aktsiad tõusujoones, siis viimasel kolmandikul tulid hinnad riburadapidi uuesti alla. Ainsaks tõusjaks oli septembris Tallinna Vesi, mis jäi ka ainult 0,7% plussi. Suurimad langejad olid Skano ja Baltika, mille aktsiate hinnad kukkusid vastavalt 7,6% ja 6,9%.
Pärast sellist kuud jääb vaid loota, et ajalooliselt tugevad oktoober, november ja detsember toovad börsidele veidi leevendust. Näiteks 2011. aastal, mil S&P 500 indeks kukkus kolmandas kvartalis 14%, tõusis see neljandas 11% ning lõpetas aasta nullis. Seega on lootust veidi ilusamaks aasta lõpuks.
Seotud lood
Jaanuaris andsid maailma finantsturgudel tõusjate seas valdavalt tooni minu jaoks kaunikesti eksootilised börsid, kuid sekka sattus ka üks üllataja siitsamast Baltikumist.
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.