Maksuparadiisidesse registreeritud firmad, omandisuhete peitmine ning poliitilise ja majandusliku võimu varjatud seosed tõstavad pealinnas korruptsiooniriski, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Äripäev on resoluutselt veendunud, et avalikus sektoris, kus jaotatakse meie kõigi maksuraha, peavad asjad olema mitte ainult juriidiliselt korras, vaid ka igapidi läbipaistvad. Mida suuremad summad mängus, seda suurem on ebaausa kokkumängu risk. Sellised valdkonnad Tallinnas on näiteks prügiäri, ühistransport. Tõsiasi, et täielik võim korrumpeerib täielikult, on pealinna puhul paraku liiga sageli kinnitust leidnud.
Tallinnas miljonite eurode väärtuses liikluskorraldusvahendite hankeid mängeldes võitnud aktsiaseltsi Signaal ja ettevõtja Urmas Sõõrumaa avalikkuse ette jõudnud kokkupuutepunktid viitavad taas lubamatule hämarusele, mis valitseb poliitilise ja majandusliku võimu vahel Eesti Vabariigi pealinnas.
Üheksa aastat tagasi korruptsiooniskandaali sattunud ettevõte jagati kaheks: OÜ Liimi KV sai n-ö tumeda poole ja kinnisvara, AS Signaal TM põhitegevuse. Mullu võitis Signaal TM Tallinnas viieks aastaks liiklusmärkide, fooride ja teekattemärgistuste paigaldamise-hooldamise hanke. Linna transpordiameti hinnangul on hanke maht 5-8,5 miljonit eurot.
Linnaga mitmeid ühisprojekte teinud Sõõrumaa on korduvalt kinnitanud, et ta pole ettevõtte omanik. Samas 2011. aastal LHV pangast turvafirmale USS Security laenu võttes seati ühishüpoteek nii Sõõrumaa isiklikele kui ka Signaalile kuuluvale kinnistule.
Seoseid Sõõrumaa äripartnerite ja Signaaliga seotud ettevõtete vahel on veelgi – neist on viimastel päevadel kirjutanud Postimees ja Äripäev. Signaali omanik on eelmisest sügisest Hollandi kodanikust jurist Thomas Karsten Beute, kes ostis ettevõtte Küprosel registreeritud firmalt Luce Invest.
Äripäev ootab, et nähtava skeemitamise asemel oleksid riigihanked läbipaistvad ega tekiks korruptiivse kahtlusega seoseid. Pikka aega võimutäiust kehastanud Edgar Savisaare õnnistusel ehitatud munitsipaalmoodustised tuleb esimesel võimalusel läbi vaadata. Tuleb selgelt välja öelda, et osa linnaettevõtetest pole vajalikud (milleks näiteks linnale toidupoed?!), osa peaksid olema hoopis erakätes. Ent seda viimast ausalt, kõiki ettevõtjaid võrdselt koheldes.
Kuidas selleni jõuda?
Praegune ja eelminegi võimuliit riigi tasandil sündis paljuski Reformierakonna vastasena. Retoorikas rõhutasid mõlema koalitsiooni arhitektid muu hulgas pikka aega võimul olnud oravapartei mõtteviisi ja seoste lõhkumise vajadust. Ent kui riigi tasandil on siiski võimul olnud koalitsioonid, siis Tallinnas on otsuseid teinud üks erakond. Korruptsioonikuritegudes süüdi mõistetute nimekiri on pikk, kahtlusaluste oma veel pikem.
Valija on andnud Keskerakonnale mitu korda järjest mandaadi üksinda valitseda. Seejuures on selle suure valijate rühmaga, kes ei asu eesti keeleruumis, linna meediakanaleid kasutades üsna aktiivselt ja edukalt manipuleeritud. Ent teised poliitilised jõud pole süüst puhtad. Linnavolikogu opositsioonierakonnad pole pikkade aastate jooksul leidnud võtit pealinna valijate usalduse võitmiseks. Osalt on see olnud ka minnalaskmine, kergema vastupanu teed minek. Aga kokkuvõttes kahtlemata tegemata töö, mille eest maksame soolast hinda. Maksumaksjatena meie kõik.
Seotud lood
Ehkki suurettevõtja Urmas Sõõrumaa on korduvalt ümber lükanud igasugused seosed riigihankeid edukalt võitva aktsiaseltsiga Signaal, näitab Postimehe uurimine, et tema seosed on aastatepikkused ja konkreetsed.
Peitusemängus Tallinna linnalt miljoneid eurosid teeniva Signaal TMi omanike ümber on välja tulnud uus seos, mis näitab ettevõtja Urmas Sõõrumaa poole.
Signaal TMi tegelik omanik või omanikud on aastaid peitunud Küprosel asuvate firmade taha. Oktoobri lõpuks peavad aga kõik Eesti äriühingud esitama äriregistrile andmed tegeliku kasusaaja kohta ning Signaali nõukogu esimees Andres Peets lubab, et firma täidab seadust.
Äripäev avaldas täna veel ühe seose, mis ühendab ettevõtja Urmas Sõõrumaa Tallinna linnalt miljoneid eurosid teeniva ettevõttega Signaal TM. Urmas Sõõrumaa on selliste seoste tõmbamist nimetatud lolluseks.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.