Võrdne töötasu
Tööd teinud lapse ja tööandja vahel tekivad vahel pinged ka töötasu maksmise teemadel. Kuigi lastel ja noortel on piiratud tööaeg, siis töötasu peavad nad saama võrdselt täiskasvanuga ehk sel aastal vähemalt 3,21 eurot tunnis. Tasu ei saa vähendada, kui tööandja hindab töö hiljem ebakvaliteetseks. Kui lapsele makstakse töötamise eest kehtivast töötasu alammäärast vähem, on temalgi võrdselt täiskasvanutega õigus pöörduda töövaidluskomisjoni või kohtusse.
Töö peab olema ohutu
Alaealistele ei sobi ka suurte raskuste tõstmine ja kandmine, isegi kui nad väliselt tunduvad juba väga täiskasvanud, sest ei tohi unustada, et tegemist on areneva organismiga ning ka väiksem tervisekahjustus võib hiljem progresseeruda ja vähendada inimese töövõimet kogu elu. Praktikas näeme sageli noori, kes tahavad teha võimalikult palju ja võimalikult kiiresti. Sellistel puhkudel on tööandja asi sekkuda ja noore indu veidi ohjata.
Väga olulised on õiged ja ohutud töövõtted ning töö vaheldusrikkus. Probleemiks on ka kokkupuuted kemikaalidega – värvid, lakid, lahustid, puhastusvahendid. Nende puhul tuleb lähtuda kemikaali ohutuskaardist ning alaealistele keelatud tööde loetelust.
Alaealise palkamisel kindlad reeglid
Kehtiva töölepingu seaduse järgi ei pea tööandja enam taotlema tööinspektsioonilt luba alla 15aastase tööle võtmiseks. Tööandjal on aga kohustus küsida lapsevanema nõusolekut 7–14aastase lapse tööle võtmisel.
Tööandja jaoks on oluline teada, et ta peab 10 tööpäeva enne 7–14aastase tööle asumist tegema töötamise registrisse vastava kande. See erineb oluliselt täiskasvanu või juba 15aastaseks saanud töötaja omast, kelle võib registrisse kanda ka tööle asumise päeval. Töötamise registri märkuste lahtrisse tuleb sisestada alaealise seadusliku esindaja nõusolek, alaealise töötingimused, sh töö tegemise koht ja töökohustused ning andmed koolikohustuslikkuse kohta.
Töötamise registrit haldab maksu- ja tolliamet, kes edastab andmed registreeritud alaealise kohta tööinspektsioonile.
Tööinspektor kontrollib 10 tööpäeva jooksul, et tegemist poleks keelatud tööga ning et alaealise töötingimused oleksid kooskõlas seadusega. Inspektor võib tööandja esindajaga ühendust võtta ning küsida täiendavat informatsiooni.
Kahtluse korral on inspektoril õigus tööandjalt küsida alaealise kontaktandmeid, et veenduda alaealise soovis tööle asuda, alaealise seadusliku esindaja kontaktandmeid, et veenduda nõusoleku andmises, alaealise sünniaega ja vanust ning andmeid koolikohustuslikkuse kohta. Samuti töötingimuste selgitust, sh andmeid töösuhte kestuse, tööaja, töötasu, töökoha, tööülesannete, tööga seotud riskide ning alaealise ohutuse ja tervise kaitseks rakendatud abinõude kohta.