Tänane Äripäev tõstatab küsimuse, kas pealinna valgusfoore haldav AS Signaal kuulub tegelikult hoopis suurärimees Urmas Sõõrumaale, kes on oma ärihuvi üritanud varjata.
Mitme allika kinnitusel on kitsamas ringkonnas olnud avalikuks saladuseks, et Signaal on Sõõrumaa firma. Ettevõtte Tallinna linnalt erastanud Andres Peets on lihtsalt olnud kattevarjuks ning aidanud Sõõrumaa kõrvu peita.
Äripäeva hinnangul ei ole sellest midagi halba, et Sõõrumaa soovib hoida korras ka Tallinna valgusfoore. Me oleme arvamusel, et igal ettevõtjal on õigus omada just neid ettevõtteid, mida ta tahab omada – see on täiesti normaalne. Tema oma raha, ise teab, mis teeb.
Mis meid aga häirib, on oma osaluste varjamine. Pea alati tähendab varjatud osalus, et asi on hämar, kas keegi on kellelegi meelehead andnud või on keegi kellegi eest vajalikus kohas sõnakese poetanud. Sest milleks muidu osalust varjata?
Heidame pilgu ajalukku. 2004. aastal, mil Tallinn oma tollal ainsa tulu tootnud ettevõtte, ASi Signaal enampakkumisel maha müüs, oli Sõõrumaa igati puhta renomeega ettevõtja. Ei räägitud veel tema trikkidest Eesti poliitilise ladvikuga, polnud veel tema pealinna koolide remontimise-rentimise projekte jne.
Kuid stopp! 2004. aasta veebruaris kirjutasime juhtkirjas, et Äripäeva meelest on Tallinna linna ja Falck Eesti vahel sõlmitud parkimisleping linnale kahjulik ja see tuleb lõpetada. Et kuna ei linnaametnikel ega ka Falckil pole aimugi, kui paljude teenuste osutamiseks on nad omavahel käed löönud, tuleb üle vaadata ka muud linna ning Falcki vahel sõlmitud lepingud. Õhus olid ka kahtlused, et linn on teenuseid Sõõrumaa firmadele n-ö kätte mänginud. Samal ajal selgus ka, et üks Sõõrumaa firmadest tahaks Linnahalli ära osta, see maha lammutada ning mereäärsele maalapile rajada elumaju, büroosid, kohvikuid-restorane ja jahisadama.
Ühesõnaga, avalik arvamus hakkas Sõõrumaa suhtes kurjaks muutuma. Kuna kasumliku linnaettevõtte (koos eeldatavalt pika ja soodsa kliendilepinguga) ostmine oleks kindlasti taas kisa tõstnud, võis ostja valida teise, varjatud tee.
Ning praegu, mil kaitsepolitsei uurib linnaametnikele pistiseskandaaliga seoses muude ettevõtete seas ka Signaali tegemisi, võiks Sõõrumaa end varjatud osaluse soetamise eest topelt tänada. Kui poleks Äripäeva, kes tänases lehes juhib tähelepanu mitmetele seostele Signaali salapärase omaniku ja Urmas Sõõrumaa vahel. Tegelikult see ju ongi üks ajakirjanduse eesmärke – rahval on õigus teada, mida tema rahaga tehakse.
Kuid mis saab Sõõrumaast? Mitte midagi. Pole vist vaja mainida, et ta on üks suuremaid erakondade rahastajaid. “Pole vahet, mis värvi lips on linnapeal – Sõõrumaa on osanud hoida häid suhteid igaühega,” nentisime oma juhtkirjas 2004. aastal ning see mõttetera pole tänaseni hapuks läinud.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Signaali ostuga oleks advokaat Ants Mailend võinud 2008. aastal kandideerida aasta ärimehe tiitlile. Tema väikesel osaühingul õnnestus osta Signaal umbes kümme korda madalama hinnaga, kui oli ettevõtte väärt.
Liikluskorraldusvahendeid valmistava, paigaldava ja hooldava ASi Signaal omanikeks on olnud kirju seltskond.
Suurärimees Urmas Sõõrumaa müüs osa oma energeetikakontsernist BEN Energy, põhjendades müüki asjaoluga, et tal ei olnud aastaga käivet seitsme- ja kasumit viiekordistanud BEN Energy tütarfirmale enam midagi pakkuda.
Tallinna liiklusskeeme koostava AS Napali juhataja Toomas Laanpere tunnistab, et tal ei ole sarnaselt paljude teiste inimestega samuti aimugi, kes on AS Signaali tegelik omanik.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.