"Palju õnne teile! Mul ei ole aega. Ma ausalt ei viitsi kommenteerida. Kui te sellised juhtkirju kirjutate, mis ma teiega ikka räägin? Nende sõnadega vastas rahandusminister Jürgen Ligi palvele kommenteerida 01.03 Äripäeva juhtkirjas välja pakutud võimalusi õpetajate palka tõsta.
Äripäeva hinnangul lämmatab Ligi komme ebamugavaid küsimusi esitavatele või talle vastuvõetamatul viisil argumenteerivatele ajakirjanikele solvavalt vastata diskussiooni, milles osalemine on tema kui ministri austav õigus ja kohustus. Emotsiooni ajel lahmiv Ligi võib küll kommentaariumites elevust tekitada ja poliitikutele „inimlikkuse“ mõõdet lisada, kuid ministrina tulistab ta endale jalga.
Ministri emotsionaalse reaktsiooni põhjustanud juhtkirja mõte ei olnud riigile ette kirjutada, missuguste vahendite arvel tuleb õpetajate palka tõsta. Tahtsime näidata, et toimetuse hinnangul on seda vaja teha, ning et õpetajate palkade teema juurde pikka aega kuulunud „raha-ei-ole“-retoorika on end ammendanud. Et raha on tegelikult küll, küsimus on valikutes, mida saavad teha ametisolevad poliitikud. Kuus võimalust avaldasime eesmärgiga tekitada diskussiooni, millesosalejad võiksid kaaluda välja pakutud variante, tuua esile nende tugevad ja nõrgad küljed – ning pakkuda omalt poolt lahendusi. Leiame endiselt, et õpetaja väärib tuhandeeurost brutokuupalka, sest kvaliteetse hariduse tagamine on üks riigi põhilisi, kui mitte lausa kõige tähtsam ülesanne.
Oma seisukoha põhjendamise asemel lõi Ligi piltlikult öeldes jalaga ukse kinni. On arusaadav, et lennukile mineval ministril oli kiire, kuid diskussiooni välistavat vastust see välja ei vabanda. Kohe streiki alustavate õpetajate palk ei ole teema, mille peale pahur minister võiks uksi paugutada. Ilma rahandusministeeriumi osaluseta pole seda probleemi võimalik lahendada, vaevalt teab keegi seda Ligist paremini. Luua teadlikult muljet, et kõik, kes teema üles võtavad, on lihtsalt lollpead, jätkab ansiplikku ACTA-vastaste naeruvääristamise ülbet stiili, mis õõnestab pikaajalises perspektiivis Reformierakonna jalgealust ja häälestab oravate vastu ka partei pikaajalised valijad.
Ligil pole see esimene kord puusalt tulistada väljendusi, mis tekitavad tugevat avalikku pahameelt, määrides nii ministri kui ka tema kodupartei imagot. 2009 iseloomustas Ligi ajakirjanik Kalle Muulit sõnadega „nakatunud raibe“, süüdistas teda, et kogu Eesti poliitika on talle „pohhui, nahhui ja kärbatanud pabul“, ning soovitas Muulil ennast põlema panna. See ei jää põrmugi maha Ligi parteikaaslase, tänase kultuuriministri Rein Langi trükimusta mitte kannatavatest väljenditest, mida too kasutas 2005. aastal, ajendiks Kuku raadio saade „Välismääraja“, kus Marko Mihkelson arvustas Kristiina Ojulandi. Ansipi seemned, mullivann ja fooliumimütsikesed on veel kõigil värskelt meeles.
President ütles vabariigi aastapäeva kõnes: „Sõbrad, prooviks nüüd asjast rääkida sõimamata, solvamata, ironiseerimata, kirumata. Asjalikult. See käib nii poliitikute, ametnike, parlamendiliikmete, põhiseaduslike institutsioonide esindajate kui ka meedias ilmunud tekstide kohta. Lahendame probleeme, ärme tekita neid juurde läbi solvangute ja solvumiste, läbi sõimu ja sõimamise.“ Äripäev kirjutab sellele kahe käega alla.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Õpetajate palgateema tipneb sel nädalal üleriigilise streigini. Rahandusminister Jürge Ligi asub arutlemise asemel hoopis ründama.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.