Eilne Postimees leiutas nn õpetajate puhkuse koefitsiendi. Kuna õpetajate puhkus on kaks korda pikem kui teistel töötajatel, vastavalt 56 ja 28 päeva, siis olevat õpetaja aastane palk sisuliselt kümnendiku võrra kõrgem ja lähenevat keskmisele palgale.
Kahtlemata on demagoogia võimas relv, millega saab nii võita sõpru kui ka mõjutada vaenlasi. Kuid demagoogial on ka äraspidine külg. Kui jätkata minister Aaviksoo ja Ligi algatatud ning avalikkuse võimendatud demagoogia vaimus võiks välja arvutada, et politseiniku palk on sisuliselt kolmandiku kõrgem kui näitab Politsei- ja Piirivalveameti statistika. Kuidas? Aga seetõttu, et politseinik saab minna eripensionile tavatöötajast lausa kuni 15 aastat varem ehk vastava staaži olemasolul juba 50 aastasena.
Kui õpetajate puhul väideti, et nende keskmine palk läheneb vabariigi keskmisele, siis politseinike puhul võiks sama võtet kasutades omakorda väita, et nende keskmine palk läheneb vabariigi kahekordsele keskmisele. Siingi oleks ilmselt oma äraspidine selgitus. Nimelt on minister
Ligi arvanud, et õpetaja palk on naise kohta hea. Seda mõtet projitseerides väidaks ta ilmselt, et politseiniku palk on mehele hea. Taolist pahupidist teed sammudes jõuame lõpuks selleni, et baleriin läheb pensionile koguni 40 aastaselt. Kas järgmisena hakkame arvutama, kui palju baleriin „tegelikult” tavatöötajast rohkem või vähem teenib?
Säästke palun demagoogiast. See on tõhus relv, et sisulistest teemadest eemalduda või neid naeruvääristada. Kui pöördvõrdeliselt sama tõhusetu on ta sisuliste lahenduste leidmisel.
Autor: Harry Tuul, Harry Tuul
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.