VKG juhatuse esimees Ahti Asmann ei nõustu keskkonnakaitsjate kriitikaga, et uus tselluloositehas tooks kaasa raiemahu suurenemise. Foto: Andras Kralla
Asmanni sõnul on Eesti Energial monopol põlevkivi üle, kuid viimane küsib põlevkivi eest hingehinda, mida VKG pole nõus maksma. Vaieldud on läbi kõik kohtuastmed ning üksteisele on esitatud hiigelnõuded. VKG ei ole nõus põlevkivi hinnastamisega ning ei täida vanu lepinguid. Asmanni sõnul on tegemist põhimõttelise vaidlusega, kuidas tõlgendada konkurentsiseadust. Vaidlus veel kestab.
Kas tõesti on Euroopa rohelepe see, mis sunnib Eesti metsi toitma ülisuurt tselluloositehast, küsib Eestimaa Looduse Fondi juhatuse aseesimees ja metsaprogrammi juht Siim Kuresoo. Mehaanilises töötlemises on tema sõnul lisandväärtus puidu ühiku kohta jätkuvalt oluliselt kõrgem kui keemilises ehk vähem puitu pakub rohkematele tööd ja sissetulekut.
Pärast kaht aastat ettevalmistusi ja uuringuid avalikustas Viru Keemia Grupp teisipäeval hästi hoitud saladuse: tööstuskontsern tahab rajada Ida-Virumaale tselluloositehase, mis läheks maksma 800 miljoni euro ringis.
Pärast kahte aastat tehtud ettevalmistusi ja algseid uuringuid leidis VKG (Viru Keemia Grupp), et tselluloositehast on võimalik Eestisse rajada. Ja seda just Ida-Virumaale.
Kuidas töötab Tehnopoli tehisarukiirendi, millist tuge idufirmad sealt saavad ja millised ettevõtted on oodatud osalema, sellest räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.