Ajakirjanik raskustest ühisrahastuses: algul olid kõigil näpud püsti
Ühisrahastusplatvormid tõid esialgu investoritele kõrgeid tootlusi, kuid nüüd on tootlused langenud ja mõnel platvormil on hakanud rohkem maksejõuetuid laene tekkima, rääkis Äripäeva börsiajakirjanik Jana Saarkoppel.
Kinnisvaralaene vahendav platvorm Estateguru kompab oma investorite riskitaluvust aina sagenevate hilinemistega maksude tasumisel, maksejõuetute laenude osakaalu paisumise ning üha süveneva kahjumiga.
Foto: Liis Treimann
“Ühisrahastus on meie turul teada võib-olla kümmekond aastat. Kui nad alguses tulid, olid kõikidel näpud püsti,” rääkis Saarkoppel Äripäeva raadio hommikuprogrammis. “Nüüd on esimesed kriisid käes ja nüüd hakkavad terad sõkaldest eralduma, et kes jäävad ellu ja kes kuidas selle kriisiga hakkama saavad.”
Mintose portfellis saan tähistada kuue tuhandenda euromündi kõlisemist ja seda just investeeringu esimeseks ümmarguseks sünnipäevaks. Paras aeg teha kokkuvõte toimunust ja vastata ära kõige olulisem küsimus: kas ma olen täitnud eesmärgi teenida 12% tootlust aastas?
Ühisrahastuse kasvumured peaks nüüdseks seljatatud olema ja saab järeldusi teha, millised eestlaste seas enam levinud portaalid on investorite arvates hästi hakkama saanud ja kuhu julgetakse investeerida.
USA suurim investeerimispank Goldman Sachs ning Šveitsi suurim pank UBS tõstsid järjekordselt kulla hinna prognoose, sest keskpankade nõudlus saab olema oodatust veelgi suurem ning aina rohkem investoreid otsib kaitset majanduslanguse ja geopoliitiliste riskide eest.