Avaliku vägikaigast valitsuse ja ettevõtjate vahel enam ettevõtete maksustamise küsimuses ei veeta ning paistab, et nädal enne otsustamist on viidud raskemad arutelud kinniste uste taha. EY maksundusekspert Ranno Tingas pelgab, et häid lahendusi siiski pole.
- Koalitsioon peab neljapäevaks kokku leppima, kuidas ettevõtteid maksustama hakatakse. Foto: Andras Kralla
“Tuleb aru saada, et lõpmatuseni keegi ei jaksa neid ideesid n-ö lauale panna ja kui pole selget avatud diskussiooni, siis tulebki teistmoodi ettepanekuid teha ja diskuteerida. See on tänane reaalsus,” selgitas Ranno Tingas “Äripäeva arvamusliidri” saates.
Kaubandus-tööstuskoda, mis on juht Mait Paltsi kaudu mitut ettepanekut ka rahandusminister Jürgen Ligile põrgatanud, enam avalikult asjade seisu ei kommenteeri ning teisedki ettevõtjad ja nende esindusorganisatsioonid hoiduvad liigselt sõna võtmast. Tingas loodab, et sel on vähemalt positiivne tagajärg.
“Ma loodan, et see diskussioon jätkub ja otsitakse ikkagi parimat lahendust, mis tagaks nii riigi eesmärkide saavutamise kui ka kahjustaks võimalikult vähe ettevõtluskeskkonda.”
“Riigi poolt ju suures pildis pole vahet, kust see raha tuleb, ehkki loodetavasti mõeldakse ka ettevõtluskeskkonna säilitamise peale.”
Intervjuus analüüsib Tingas kõigi kolme maksustamise variandi – traditsioonilise kasumimaksu, palgafondi maksustamise ja nn bilansipõhise riigilõivu – mõjusid, ehkki praegu tundub, et valitsus töötab stsenaariumiga, mille tagajärgi on suutnud rahandusministeerium hinnata kõige sügavamalt: kasumimaks.
Ent siingi on küsimusi rohkem kui vastuseid: “Kasumi mõiste on mitmetine. Peab ootama, kuni rahandusministeeriumil on eelnõu väljas, et aru saada, mida nad kasumina defineerivad,” vastas Tingas, kelle sõnul tähendab seda sorti maks aga igal juhul, et Eestis kehtestatakse kaks paralleelset maksustamise põhimõtet.
“See keerukus juba ilmselt meie atraktiivsust oluliselt vähendab.”
Intervjueeris Indrek Lepik.
Ranno Tingas: suures pildis pole riigil vahet, kust raha tuleb
Kuula ka “Äripäeva arvamusliidrit” täispikkuses:
Äripäeva arvamusliider: kasumimaks Eesti ärikeskkonda ahvatlevamaks ei muuda
Seotud lood
Kärbitakse ka erakondade riigieelarvelist toetust
Tööstus- ja kaubanduskoja mõtet asendada kasumimaks ettevõtte bilansimahu alusel arvutatava lõivuga tuleks analüüsida, ütles Eesti 200 juht Kristina Kallas.
Mõjuanalüüsi näinud Eesti 200 teatas, et ei toeta tööstuskojast rahandusminister Jürgen Ligi (REF) mõtetesse jõudnud palgafondimaksu.
Eesti majandus on siiani jätkanud languskursil, kuid näha on ka esimesi paranemismärke ja lootuskiiri, analüüsib SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
2021. aasta pensionireformiga tutvustati pensioni investeerimiskontot (PIK), mis andis Eesti pensionikogujatele enneolematu võimaluse ise hallata oma pensionivara. Kuigi uus valik pakkus isiklikku kontrolli oma pensionisäästude üle ja potentsiaalselt suurendada tootlust, näitavad andmed, et tegelikkuses on vähe aktiivsed kasutajaid ning nendegi isetehtud tootlus miinuses.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.