Lühiajaliselt on kõige olulisem, et Ameerika Ühendriikide valimistulemus polnud napp, sest see tähendab, et sõltumata poliitilisest trajektoorist saab uus riigipea vähemasti valitsemisele keskenduda. Just sealt tasub vaadata turgude optimismi põhjust.
"Traditsioonilised turud kartsid kõige rohkem seda, et tulemus on napp, kaotaja hakkab protsessima ja need inimesed, kes peaksid otsustama, tegelevad teineteisega vaidlemisega," selgitas "Äripäeva arvamusliidri" saates Redgate Capitali investeerimisjuht Peeter Koppel.
Tema hinnangul on selge, et Donald Trumpi naasmine Valgesse Majja muudab oluliselt Ühendriikide ja Hiina vahelisi kaubandussuhteid. Ent teisalt pidanuks see juhtuma niikuinii.
"On erakordselt huvitav, et keegi eriti ei prääksunud nende kallal. Aga lõpuks tuli keegi, kes vaatas: "oot-oot, nii pole päris viisakas asju ajada". Ja korraldab väikese karistusaktsiooni. Hiinlased oleks selle ära teeninud oluliselt varem ja see peaks minu arvamuse kohaselt olema ka mastaapsem.“
Koppel prognoosib, et tarbijale on globaliseerumise tagasipööramine igal juhul halb, sest Hiina kaubad on olnud viimastel kümnenditel selgelt deflatsioonilise mõjuga. Kui USA saab ka uue olukorraga hakkama, siis Euroopale ta nõnda ilusat pilti ei maali.
"Euroopa selgelt kaotas Ühendriikide valimistel," ütles Koppel. "Me tahaks kangesti Ameerikasse müüa, aga saame kaitsetollid peale olukorras, kus Euroopas pole majandusel konkurentsivõimega niikuinii juba mõnda aega eriti pistmist.“
Miks ta aga siiski ka optimismi säilitab, selgitab Koppel saates.
Intervjueeris Indrek Lepik.
Peeter Koppel: Euroopa selgelt kaotas Ühendriikide valimistel
Seotud lood
USA presidendivalimiste tulemus kasvatab hirmu, kui edukad saavad edaspidi üldse olla Euroopa börsifirmad. Kuigi hetkel meelitavad siinse aktsiaturu soodsad hinnatasemed mõnd Eesti suurtegijat just Euroopasse panustama, ütlevad teised kohalikud eksperdid sõnaselgelt: paremad võimalused on USAs.
Euroopa Liit vajab investeeringuid majanduskasvu ja konkurentsivõime parandamiseks, kuid küsimus, kes selle kinni peaks maksma, meenutab finantskriisi-aegseid vaidlusi.
Nii Euroopa Liit kui ka Ameerika Ühendriigid valisid endale uue poliitilise võimu, ehkki väga erinevatel alustel. Kui Washingtonis tekitavad otsused üha suuremat hämmingut, siis Brüsselis on valikud märksa konventsionaalsemad, nende seas ka euroliidu välispoliitika juht Kaja Kallas.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.