Aastas tohutu hulga aruandeid ja deklaratsioone esitavad ettevõtjad soovivad vähem bürokraatiat. Maksuameti esindaja selgitab, kas ja millal vabaneb ettevõtja sadade aruannete esitamise kurnavast koormast ning milliseid uusi e‑teenuseid on riigil ettevõtja jaoks arenduses.
- Janek Rozov, Mare Timian, Imre Pralla ja Juhan Pukk. Foto: Andres Laanem
Alustame saadet tähelepanuväärsete faktidega: Eesti ettevõtjad esitavad riigile aastas üle 800 000 aruande ja deklaratsiooni ning sellele kulub hinnanguliselt 72 miljonit eurot. Need numbrid illustreerivad liigagi ilmekalt bürokraatia mahtu ja Eesti ettevõtete koormat.
Uurime maksu- ja tolliameti esindajalt, kuidas läheb riigil bürokraatia ohjamisega, millised on plaanid vähendada ettevõtjate aruandluskoormust, mis on ettevõtja digivärav ning kellele ja millist kasu see toob? Kuuleme ka häid näiteid juba toimivatest e‑lahendustest ning ettevõtjad jagavad oma mõtteid ja praktilisi näiteid, miks on digipööre vahel vaevaline ja keeruline ning millise kivi all on vähk peidus. Küsime sedagi, kas ettevõtjad ise on valmis bürokraatia ohjamiseks, millised on olulised eeldused selleks, mis mõtteid tekitab reaalmajanduse plaan ehk ettevõtte andmete liikumine masinalt masinale ilma inimese sekkumiseta.
Saates on külas maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Janek Rozov, Askendo raamatupidamisbüroo juht Imre Pralla ja IT‑ettevõtte Flowit tegevjuht Juhan Pukk. Saatejuht on Äripäeva teemaveebide raamatupidaja.ee ja palgauudised.ee ärijuht Mare Timian.
800 000 aruannet ja deklaratsiooni? Maksuamet selgitab, kuidas vähendada ettevõtja kurnavat koormust
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ametnikud ja ettevõtjad pelgavad, et uute keskkonnanõuete täitmisega kaasnevad kulud mõjuvad Euroopa Liidu konkurentsivõimele laastavalt.
Ettevõtted, kes on ESG aruandluse kohustusega, peavad juba 2025. aastal oma äritegevuses juhinduma kolmest mõõtmest: keskkond (Environment), sotsiaalsed tegurid (Social) ja juhtimisalased tegurid (Governance).
Saates "Digitark äri" räägitakse äriprotsesside digitaliseerimisest, suurtest võimalustest, aga ka väljakutsetest ja riskidest.
Saates "Digitark äri" räägime tehisarust, õppimisest ja haridustehnoloogiast, kas ja kuidas tehisaru muudab haridussüsteemi, õppimist, õppijat ja õpetajat. Juttu tuleb väljakutsetest ja ohtudest, aga ka ennenägematutest võimalustest näiteks õpetaja jaoks ja ka personaalseks õppeks.
Energia tootmise terviklahendustest, mis aitavad ettevõtetel energiakulusid kokku hoida, räägitakse aina rohkem. Kui seni soetati päikesepaneelid, et energiat toota ja ülejääk võrku tagasi müüa, siis nüüd kasutatakse targaks elektri tootmiseks ja tarbimise juhtimiseks lisaks akupankasid.