Pärast koroona-aasta kolmekordset kasvu farmaatsitööstuse Chemi-Pharm müük kahanes, kuid tegevjuht Joonas Lahe avas eesmärki ja plaani viia ettevõte tagasi tippaja tasemele 2026. aastaks.
Chemi-Pharmi tegevjuht Joonas Lahe Foto: Sigrid Kõiv
Desinfitseerimis- ja puhastusvahendite nõudlus vähenes ammu tagasi pandeemiale eelnenud tasemele, kuid Chemi-Pharm jäi pärast koroonapuhangut siiski kaks korda suuremaks ‒ pandeemia ajal leidis ettevõte uusi turge ja kliente. “Me suutsime hästi tarnida ja sellest jäi meile ka hea maine,” ütles Lahe.
Hiljutises langusperioodis kaotasid käivet Eesti farmaatsiatööstuse lipulaevad Chemi-Pharm ja Tallinna Farmaatsiatehas. Ettevõtete juhid Ruth Oltjer ja Kadri Randveer rääkisid lähemalt, kuidas asendati tekkinud augud ja millised on edasised laienemisplaanid.
Möödunud sügisel keemiatööstuse Chemi-Pharmi tegevjuhiks tõusnud Joonas Lahe sõnul on viimaste aastatega nii palju muutunud, et ettevõte vajab uut strateegiat.
Ravimite- ja hügieenivahendite kontsern Chemi-Pharm lõpetas mullu kahjumiga 337 547 eurot, kuid firma tippaeg oli 2020. aastal, mil firma teenis firma 4,6 miljonit eurot kasumit.
Ettevõtjad leiavad, et ekspordi langus on üha süvenev mure. Pankade ökonomistide sõnul on ekspordi maht kukkunud 2009. aasta majanduskriisi tasemele ning taastumiseks peab üle elama veel mustemad stsenaariumid, kui varem prognoositud.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.