Ühendekspeditsioonivägede JEF tippkohtumisel otsustasid 12 riiki, et hakkavad tihedamini kontrollima ja mõjutama Vene varilaevastikku, ütles riigikantselei julgeoleku ja riigikaitse koordinatsioonidirektor Erkki Tori.
- Erkki Tori Foto: SIPA/Scanpix
Tori rääkis Äripäeva raadio teisipäevases hommikuprogrammis, et tippkohtumisel riigid hakkavad näiteks kontollima Vene varilaevastiku dokumente ja kaupa, et heidutada siku tegemist ja korrastada Läänemere laevaliiklust.
Tori tunnistas, et kuigi ei ole reaalne hoida ära kõiki tulevaid juhtumeid, siis ühendekspeditsioonivägede riigid hakkavad senisest tihedamalt vahetama omavahel infot, kuhu laevad liiguvad, ja vajadusel peavad varilaevad kinni. Tori hinnangul on eesmärk jõuda just varilaevastiku kiire tuvastamise ja heidutamiseni.
Samuti tutvustas Tori lähemalt ühendekspeditsioonivägede riikide plaani Läänemere taristu kaitsmisel.
JEF on Ühendkuningriigi juhitav kaitsekoostööformaat, kuhu lisaks Eestile kuuluvad Holland, Läti, Leedu, Norra, Rootsi, Soome, Taani ja Island. JEFi mõte on olla esmareageerija enne NATO artikkel 5 väljakuulutamist.
Erkki Toriga vestles Martin Johannes Teder.
Heidutame "siku tegemist": Eesti koos liitlastega võtab luubi alla Vene varilaevastiku
Seotud lood
Kümme Euroopa Liidu liikmesriiki tahavad lisasanktsioonide kehtestamist Venemaa metallide, sealhulgas alumiiniumi ekspordile.
Äsja järjekordse Venemaa-vastase sanktsioonipaketi kinnitanud Euroopa Liit pole veel valmis Kremlilt ära võtma kõige kallima hinnaga vara.
Väljaande Wall Street Journal allikate teatel andis Vene luure Hiina laevale juhised, et see Läänemere põhjas asuvad kaablid puruks tõmbaks.
Seni Euroopa Liidu kursil liikunud Gruusia on pärast võimuvahetust selle teekonna katkestanud ja soovib luua sooje suhteid Venemaaga, mis annab põhjust muretsemiseks, ütles Äripäeva välisuudiste toimetaja Indrek Lepik.
Investeeringud kestlikesse lahendustesse hõlmavad enamat, kui oleme seni harjunud mõtlema, rääkis LHV jaepanganduse ettevõtete finantseerimise osakonna juht Marko Kiisa.