“Kõigil on erinevad tugevused ja nõrkused, üks on distsiplineeritum, teine kreatiivsem ning ei saa varjata, et esimene emotsioon võib teinekord olla pahandamine, et miks teine pool ei või samamoodi mõelda, aga see läheb kiirelt üle,” rääkis perekond Vaikjärv kriitikaga toime tulemisest pereettevõttes.
![Fotol vasakult: Vunder AS jaekaubanduse juht Hedi Vaikjärv, tegevjuht Jörgen Vaikjärv ja ostujuht Liisa Kangust-Vaikjärv](https://static-img.aripaev.ee/?type=preview&uuid=576a7112-c3db-50e7-b749-49722024f73d&width=3840&q=70)
- Fotol vasakult: Vunder AS jaekaubanduse juht Hedi Vaikjärv, tegevjuht Jörgen Vaikjärv ja ostujuht Liisa Kangust-Vaikjärv Foto: Rhe Kram
Õde Hedi Vaikjärv leiab, et nad teadvustavad väga hästi omavahel, mis on kellegi tugev või nõrk külg. “Kui kriitika tuleb, siis tead, et see on asja pärast. Pereettevõttes võetakse pereringist tulnud kriitikat paremini vastu, kuna ettevõtte käekäik on ühisvastutus.”
Edukas põlvkonnavahetus pereettevõttes
Neli aastat tagasi toimus kunsti- ja kontoritarvetega tegelevas pereettevõttes Vunder põlvkonnavahetus, mil ema andis ettevõtte juhtimise poeg Jörgen Vaikjärvele üle. Samal ajal toimus ka teise põlvkonna seas suurem rollide vahetus. Õde Hedi Vaikjärvest sai jaekaubanduse juht ning varem seda ametit pidanud Jörgeni abikaasa Liisa Kangust-Vaikjärv liikus ostujuhi positsioonile.
Nii Hedi kui ka Liisa tundsid, et rollide jagamine nende pereettevõttes ei olnud väga keeruline. “See viimane vangerdus, kus me Liisaga kohtasid vahetasime, pani meid mõlemaid tundma, et me jõudsime nüüd koju. Lisaks mul ei ole kunagi olnud ambitsiooni, et ma tahaksin ise olla üldjuht, kuna ma tean, et mul ei ole selleks vajalikke iseloomujooni,” jagas peretütar Hedi Vaikjärv. Hedi naudib hoopis otsesuhtlust ja kreatiivset poolt jaekaubanduse juhina.
“Meil läks rollide jagamine väga orgaaniliselt. Me ei pidanud koosolekuid ega tuliseid arutelusid pidama, kes mingi rolli saab,” arvas ka tegevjuhi ametil olev perepoeg.
Viie pereettevõtte edulugusid saad kuulata juba 19. veeburaril
Gaselli Kongressil. Tule ja uuri välja, kuidas pereettevõtte käive ja kasum kiirelt kasvama saada.
Perekond Vaikjärv teeb hoolimata rollide jaotusest kõiki suuremaid ja olulisemaid otsuseid koos, kuna Jörgen ei armasta tegevjuhi rollis pereliikmetele näpuga näida, mida keegi tegema peab. “Ma ei ütleks, et pereliikmete juhtimine üleliia keeruline oleks. Ükskõik, kas ema, õde või abikaasa, kõik nad on endale mõtestanud mingi rolli tööl välja ning meil on kõigil oma töölõik, mistõttu aktsepteeritakse üksteise arvamusi,” rääkis Jörgen.
Ettevõttega on tänaseks liitunud ka kolmas põlvkond. Liisa ja Jörgeni vanem poeg on juba kaks aastat pereettevõttes kõrghooajal lepingu alusel tööl käinud. “Võitjate põlvkonnad” saatest saad kuulata, kuidas panna lastega paika töö ja mängu piir, mis tööd neil ettevõttes teha lasta ning kuidas lastega õiglaseid palgaläbirääkimisi pidada. Saadet juhib Jana Palm.
Pereettevõtjate liikumist toetavad pikaaegsed pereettevõtted
Terminal ja
Büroomaailm.Teatepulk sai emalt pojale. Pereäri jagab nippe kriitikaga toimetulekuks
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Soome pereettevõtet SOL Balticsit juba 11 aastat juhtinud Rinel Piusi teekond ettevõtte juhiks sai alguse tema enda initsiatiivil. “See on hea lugu. Ma tegelikult ise helistasin neile, ütlesin, et ma olen tööturul saadaval ja küsisin, et kas on midagi pakkuda.”
“Meil on iga hommik kohvitassi taga juhatuse koosolek,” naerab Jüri Paltser, kes juhib elukaaslase ja äripartneri Marju Sepaga looduskosmeetika ettevõtet Luuv.
Ema ja tütre loodud väike lasteriiete ettevõte sattus sügisel väikese buumi otsa. Selle taga oli aga omaenda tarkus.
Nõudlus kulla järele tõusis mullu uue rekordini, millele aitasid kaasa nii keskpankade kullaostud kui ka investeerimisnõudluse kasv, selgub Maailma Kullanõukogu värskest raportist.