„Ma teadsin, et on vaid aja küsimus, et sellest loost kirjutatakse. Ma imestan, miks see varem välja ei tulnud," ütleb Pirital eksklusiivsete elamute ehitamisega seotud inimene.
Tallinnas otse Teletorni alla kavandataval elamukompleksil oli kõik eduks vajalik olemas – jõukas investor Venemaalt, hea asukoht ja ilus projekt. Kuid nüüd on hunnik võlgu ja kohtuvaidlusi ning omanik on Eestist kadunud.
"See on hull skeemide pesa," ütleb üks korteriostja. "See on üks suur miinus kõikidele, kes on need korterid ostnud."
Teletorni Kodude koduleht lubab 40 eksklusiivset korterit, 18 läbimõeldud planeeringuga ridaelamuboksi, eksklusiivseid äripindu. Piltidelt paistab särav elamukompleks metsa ja teletorni lähedal, välja on joonistatud luksuslik-minimalistlikud korterid, hubased restoranid ning maa-alune parkla koos tulevaste luksusautodega. Kortereid ja bokse müüdi siia 300 000–600 000 euroga.
Kõik see oleks pidanud valmis saama kaks aastat tagasi. Aga kui toonane reklaam oleks öelnud asju nii, nagu nad tegelikult on läinud, oleks õige slogan olnud: "Pool miljonit eurot maksuvõlga, petetud töövõtjad ning korterid, kus elada ei saa!“
Skelett ilma veresoonteta
Väljastpoolt ei paista Teletorni Kodud mingi tondilossina. Kompleks koosneb korterelamust ja mitmest ridaelamust. Kui ridaelamutes on näha elumärke – need, kuigi mitte probleemideta, ehitati esimesena –, siis kortermajja sisenedes mõistad kohe, et esmamulje on petlik. Valgustid ei tööta, lift ei tööta, viimasel korrusel on põrandale tekkinud suur lomp. Ja me pole veel korteritesse sisenenudki.
Seotud lood
Veondus-laondus, tööstus ja ehitus, nimetab maksuamet valdkondi, kus paistavad praegu kõige suuremad probleemid. Võlgadesse vajunud ettevõtjad loodavad lahendusi eri äärmustest: üks mõtleb tootmise välismaale kolida, teine usub, et sügisel on kodumaalgi seis parem.
Ehituse peatöövõtjate ja arendajate nägemus turul toimuvast on kui öö ja päev: kui ehitusettevõtjate sõnul kirjutatakse lepingutele kätevärinal alla, siis arendajad ütlevad, et alla ju ei kirjutataks, kui tingimused ei sobiks.
Elamuarendusettevõte Bonava Eesti töötajate arv on kinnisvaraturu jahtumise tingimustes vähenenud kolmandiku võrra.
"Tegemist on puugiga."
Tartu kinnisvaraarendaja pööras ühe oma kliendiga niivõrd tülli, et keeldus talle kodu müümast. Kohus sundis arendajat siiski võtmeid ostjale üle andma, kuid suurt osa kokkulepitud müügisummast pole ta senini saanud.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.