Abinõud rubla tugevdamiseks, riigi eksporditulude suurendamiseks ja palgavõlgnevuste vähendamiseks on eelkõige mõeldud elanikkonna heaolutunde tõstmiseks enne 26. märtsi presidendivalimisi.
Vladimir Putini kõige olulisem otsus puudutas Venemaa eksportööride kohustuslikku valuutamüüki. Kui siiani tuli peamiselt naftat, gaasi ja metalli eksportivatel firmadel 75% valuutatuludest börsil rubladeks vahetada, siis nüüd tahab keskpank sisse viia kõigi tulude konverteerimise. See kosutaks rubla ja keskpanga reserve, piiraks kapitali väljavoolu ning annaks valitsusele lisaraha võlakohustuste jaoks.
Uued valuutapiirangud on vastuolus IMFi soovitustega, muutes fondi laenude lahtikülmutamise küsitavaks.
«Me mööname, et kapitali väljavool on Venemaa jaoks suur probleem ning oleme toetanud erinevaid meetodeid selle piiramiseks,» ütles IMFi tegevdirektori asetäitja Stanley Fischer, «kuid 100% eksporditulude loovutamine ei ole kindlasti lahendus.» Pigem tuleb Venemaal pingutada ekspordi tegeliku väärtuse kindlaksmääramiseks.
Veel ütles Fischer, et kuna Venemaal on jätkuvalt rida strukturaalseid probleeme, pole fondil vaja tegeleda dilemmaga, kas anda sõdivale riigile uusi laene. Viimane osa 4,5 mld USD suurusest laenust on jätkuvalt külmutatud.
Mõned liberaalsed majandusspetsialistid taunivad Venemaa keskpanga plaani kui naasmist nõukogudeaegsete mõttemallide juurde. Teised näevad interventsioonis ajutist abinõu valimisteks valmistumisel. Rubla toetamine suurendab elanike ostujõudu. Samuti tahab Putin aprilliks likvideerida 145--163 mln dollari väärtuses palgavõlgnevusi. Esimese asepeaministri Viktor Hristenko sõnul tuleb raha «finantssüsteemi korrastamisest, mitte trükipressi alt».
Veel allkirjastas Putin korralduse, mis võimaldab taasalustada plaatina eksporti, mis on Venemaa peamisi valuutaallikaid, ning tühistas maksusoodustused, mis võimaldasid metallieksportijatel oma tulusid oluliselt vähendada.
Vladimir Putini internetis avaldatud majanduskava on segu liberaalsetest ideedest ja riiklikust sekkumisest. Väidetavalt on kulisside taga alanud äge poliitiline võitlus, et anda programmile täpsem sisu, kuna Putinis nähakse eelolevate valimiste kindlat võitjat.
Autor: ÄP
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.