Aasta esimesel poolel laastavat võidukäiku alustanud viirushaigused saab enesest suhteliselt lihtsate vahenditega eemale tõrjuda.
«Viirushaigusel on oma kulg ja eeskätt peab organism ise endaga toime tulema,» ütleb perearst Svea Rosenthal.
«Tavaliselt paranetakse 5--7 päevaga.»
Viirusest paranemise ajal hakkavad aga tihti ninaneelus paljunema haigust tekitavad mikroobid, mistõttu tõveaeg venib pikale ja võivad tekkida nina kõrvalkoobaste-, kopsu- jt viirustega kaasnevad põletikud. «Haigusest jagusaamine oleneb organismi vastupanuvõimest, sest viirustevastaseid ravimeid tuntakse veel vähe. Antibiootikumid viiruste vastu ei aita, seepärast pole neid alati tarvis määrata,» ütleb Rosenthal.
Viirushaigustesse jäämist pole täielikult võimalik ära hoida, kuid organismi vastupanuvõimet tugevdades saab seda ohtu vähendada.
Idamaade tarkusesõna järgi on haigus antud järelemõtlemiseks -- mida on tehtud valesti ja mida tuleks teha teisiti. Svea Rosenthal ütleb, et kui mõelda järele juba enne haigeks jäämist, oleks ka haigusi vähem.
Ehkki ümberringi on paljud viiruses, pole mina sel talvel haigeks jäänud. Viimati «õnnestus» viirus saada juulis. Olin siis üsna haige, palavik oli päris kõrge.
Arstina tean, et viiruse vastu rohtu pole ja seepärast ravin end tee, küüslaugu ja meega. Kui on palavik, võtan aspiriini ja paratsetamooli. (See ravimifirma ise aspiriini, paratsetamooli ega antibiootikume ei tooda toim.).
Antibiootikume on vaja tüsistuste vältimiseks, kui palavik kestab kauem. Arvan, et oskan aru saada, millal neid tuleb võtma hakata. Ilmaasjata ma neid ei tarvita.
- Esmaabikapis on meil põhiliselt aspiriin ja muud valuvaigistid, väga kalleid ravimeid ei ole.
Kõige rohkem küsitakse valuvaigistit ja peavalurohtu.
Kui juhtkond peab läbi ajama ainult esmaabikapiga, siis müüjatel on võimalus minna oma medpunkti.
- Meil on rikkalik esmaabikapp. Ja kui enda rohtudega hakkama ei saa, küsin infolauast juurde.
Nohu vastu võitleme Nasaliga, meil on olemas ravimteed kuumas vees lahustamiseks, C vitamiini, paratsetamooli, aspiriini, ibuprofeeni.
Aga viirusi meie 30 töötaja hulgas praegu palju ei ole.
- Meil on standartne esmaabipakk. Seal on aspiriini, ibuprofeeni, Coldrexi külmetuse vastu, sidet ning vatti.
Rohtu käiakse küsimas paar korda nädalas.
Autor: Eha Laanepere
Seotud lood
“Meie naaber on agresiivsem, karta ei tule”
Peaminister Kristen Michal sõnastab 2025. aastaks Eestile kolm eesmärki, mille eest lubab seista: aasta lõpuks on Eesti kaitse hästi kindlustatud, majandus on konkurentsivõimelisem ja bürokraatiavabam ning kasvab, ühiskondlik debatt on lugupidav ja arukas.