Muu hulgas on kavas ümber vaadata ettevõtete dividende puudutavad sätted, erisoodustuste nimekiri, aga ka niinimetatud valgete ja mustade riikide nimekiri, ütles rahandusministri nõunik Madis Müller.
Näiteks dividendide maksustamisel ja erisoodustuste arvestamisel pole Mülleri sõnul kõik kehtivad nõuded parimad. Ta märkis, et ilmselt ei pea muutma erisoodustuste nimekirja, küll aga määrust, mis erisoodustustega seonduvat sätestab.
Kindlasti on Mülleri teatel vaja muuta valitsuse määrust, mis määratleb maksu alla mineva erisoodustusena äriklassi lennureisid. Tõsiselt on vaja üle vaadata ka uuest tulumaksuseadusest tulenev nimekiri riikidest, mida ei loeta madala maksumääraga territooriumideks.
Eesti ettevõtjale tähendab nimekiri seda, et sellesse mitte kuuluvate riikide residentidele teenuste osutamisel ja raha ülekandmisel peab sellest kinni pidama 26 protsenti tulumaksu. 26 riigist koosnevast nimekirjast puudub olulistest Eesti kaubanduspartneritest Venemaa, aga ka Singapur, Hongkong, Austraalia, Mehhiko ja mitu teist riiki.
Müller kinnitas, et kavas pole muuta mitte niivõrd riikide nimekirja, kuivõrd tehingute kirjeldusi, mida sellesisuline valitsuse määrus sätestab.
Seaduses on vaja muuta dividende puudutavaid sätteid, mis on seadnud küsimärgi alla näiteks Hansapanga ja Eesti Telekomi võimalused dividendide maksmisel.
Parandusettepanekute pakett valmib kõige varem suveks. Eesti reformis tänavu ulatusliku tulumaksuseadusega kehtivat maksukorraldust, kaotades 26protsendilise tulumaksu ettevõtte arengusse suunatud tulult. Maksu alla jäid dividendid ja erisoodustused, samuti kaasnes seadusega mitu rakendusakti, mis praktikas on tekitanud hulga probleeme ja segadust.
Autor: BNS
Seotud lood
“Meie naaber on agresiivsem, karta ei tule”
Peaminister Kristen Michal sõnastab 2025. aastaks Eestile kolm eesmärki, mille eest lubab seista: aasta lõpuks on Eesti kaitse hästi kindlustatud, majandus on konkurentsivõimelisem ja bürokraatiavabam ning kasvab, ühiskondlik debatt on lugupidav ja arukas.