?Omaniku soov on ikkagi selline maja müüa,? tõdes Ober Haus Kinnisvara tegevdirektor Hindrek Leppsalu. Tema sõnul osutub paljudele omanikele remont üle jõu käivaks ning kinnisvaraarendajad võtavad majad üle ja korrastavad need edasimüügiks.
Sel viisil uuesti müügile tulevad korterid võivad Leppsalu hinnangul liikuma lüüa hinnad eluasemeturul, diferentseerides need praegusest rohkem lähtuvalt korteri või maja asukohast.
Pindi Kinnisvara hindamisosakonna juhataja Rein Pütsepa hinnangul on esialgu raske prognoosida üüri piirmäära kadumise mõju elamispinnaturule, sest puuduvad andmed üüripindade üldmahu kohta. ?Kesklinnas hindade langust ei prognoosi, pigem pidurdub tõus mõneks aastaks,? ütles ta.
Tallinnas üüri piirmäära kaotamist toetava Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tegevdirektori Tõnis Rüütli sõnul kaoks üüri vabastamisel ära ekstreemselt madalad ja kõrged hinnad samas piirkonnas.
Rüütel lausus, et Tallinnas praegu kehtiv üüri piirmäär 8 krooni ruutmeetrilt on liiga väike, et omanik saaks vana maja korras hoida. Turuhindades on praegu elamiskõlbuliku korteri kuuüür äärelinnas keskmiselt 70 ja kesklinnas 100 krooni ruutmeetrilt.
Samas on enamik ligi 2100 Tallinnas asuvast tagastatud, keskmiselt 6?10 korteriga majast üldisest halvemas seisus.
Üüri vabaks laskmine viib paljude sundüürnike lahkumiseni senisest elukohast, arvab Eesti Üürnike Liidu juhatuse esinaine Elle Kalda. Tema sõnul on paljud omanikud loobunud majade korrashoiust ning ootavad üürnike lahkumist, et siis poollagunenud maja või siis selle mahalõhkumisega puhastatud krunt ära müüa.
Õigusjärgsete Omanike Liidu esimees Anto Raukas lausus, et üürnikule üle jõu käiv korter tuleb vahetada vajaduse korral väiksema või vähemate mugavustega elamispinna vastu, sest omanikud ei saa doteerida üle oma võimaluste elavaid üürnikke.
Veebruari lõpul algatas Tallinna linnavolikogus üüri piirmäära kaotamise ühendus Res Publica, taotledes esitatud eelnõus Tallinna volikogu 1998. aasta määruse tühistamist, mis kehtestas üüri piirmääraks kaheksa krooni ruutmeetrilt. Eelnõu järgi kaoks üüri piirmäär 1. jaanuaril 2001.
Elamuseaduse järgi on kohalikul omavalitsusel õigus kehtestada üüri piirmäär, kuid sellest võib ka loobuda. Näiteks pole üüri piirmäära Rakveres ja Valgas.
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.