Kui korter on ostetud hiljuti ning kehtib veel kaheaastane garantii, tuleb pretensioonid kohe esitada eluaseme müünud kinnisvaraarendajale. Loomulikult nõutakse kaebusele põhjendust.
Juhul kui mõõtmised näitavad, et sein tõepoolest ei vasta heliisolatsiooni normidele, peaks ekspertiisikulud (õhumüra mõõtmine 3000 krooni, löögimüra 2000 krooni) tasuma kinnisvaraarendaja.
Kes peaks kandma ümberehitustöödega seonduva, ei oska öelda, sest vastutus ehitise kvaliteedi eest on kollektiivne: projekteerija, ehitaja, ehitusmaterjalide tootja (maaletooja), kinnisvaraarendaja.
Pärast ehitise vastuvõtmist on juriidiliselt raske kedagi otseselt süüdi mõista. Paraku pole maja võimalik sageli ka selliselt ümber ehitada, et olukord märgatavalt paraneks. Vigade ennetamiseks peaks projekt enne ehitusloa saamist läbima asjatundliku ekspertiisi. Hoone valmides võiks heliisolatsiooni mõõtmistega kontrollida, kuid ka seda ei tehta.
Enamasti tuleb seinte läbikostvuse põhjust otsida projektist. Tuleks vaadata, kas on märgitud, missugustele normidele heliisolatsioon peaks vastama. Tavaliselt seda kirjas pole. Edasi tuleb uurida, mis aastast projekt on ja millised normid siis kehtisid.
Valmis seintele lisaisolatsiooni paigaldamine on problemaatiline, sest tervet seina sisu ja sellega külgnevaid konstruktsioone pole võimalik näha.
Teadmata jääb ehituse kvaliteet ning on võimalik, et esialgset projekti on tööde käigus oluliselt muudetud.
Üsna lootusetus seisus on uued ridaelamud, kus korteritevaheline sein läbib mitut korrust. Tihtipeale on mõlemale poole seina ehitatud trepp. Kuna viimane on jäigalt seina külge kinnitatud, siis levib sammumüra kõrvalkorterisse. Sellisele seinale pole treppi välja lõhkumata võimalik aga isolatsioonikihti täies ulatuses paigaldada.
Autor: Linda Madalik
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”