?Lissaboni tippkohtumisel püüame luua strateegia, kuidas muuta Euroopa Liit kümne aastaga ehk aastaks 2010 maailma kõige dünaamilisemaks ja konkurentsivõimelisemaks majanduseks,? ütles tippkohtumise võõrustaja, ELi eesistujariigi Portugali peaminister Antonio Guterres.
USA on eelkõige tänu infotehnoloogia kiirele arendamisele saavutanud üheksa-aastase stabiilse majanduskasvu ja EL tahab seda majandusimet nüüd oma infotehnoloogia kiirendatud arendamisega korrata. Kuid sellest üksi ei piisa, väitis Euroopa Keskpanga president Wim Duisenberg Euroopa Parlamendis, kuna Euroopa tööturg ja sotsiaalkindlustussüsteem on liiga jäigad. ?Lõhe USA ja Euroopa vahel hakkab küll kahanema, kuid ilma struktuurireformideta ei saavuta Euroopa USAga võrdväärset tootlikkuse kasvu,? rõhutas ta.
Tippkohtumise eelses Euroopa Komisjoni (EK) analüüsis öeldakse, et ELi majanduskasv on jäänud USA omast kindalt maha, töötus on liiga suur, hõlmates 15 miljonit inimest, ja liiga palju inimesi on jäänud ühiskonnast kõrvale. EK andmetel kulub ELil aastas töötuse, vaesuse, kehva tervise ja kuritegevusega seotud sotsiaalkuludeks 1000?2000 miljardit eurot ehk kuni viiendik ELi sisemajanduse kogutoodangust.
Kui EL suudaks suurendada kõigi täiskasvanute hõivetaseme praeguselt 61 protsendilt USA 70 protsendi tasemele, siis saaks täiendavalt tööd 30 miljonit inimest, mis oleks Euroopale suureks kergenduseks ja aitaks tal reformida oma kulukat sotsiaal- ja pensionisüsteemi.
Euroopa majandusarengu eeldused on head. Selle ja järgmise aasta majanduskasvuks ennustatakse 3, euro on küll suhteliselt nõrk, kuid saavutanud stabiilsuse, riigieelarved on korrastatud, inflatsioon on küll keskpanga kõrgeimal lubatud tasemel ? 2, ent selle põhjuseks on kõrge naftahind ja seda ei peeta kestvaks probleemiks.
Kuid selleks, et Euroopas luua infoühiskonda, on vaja radikaalseid muudatusi majanduses ja ühiskonnas. ?Kui me kahe aasta jooksul pole suutnud interneti- ja e-äri vallas midagi otsustavat ette võtta, siis oleme mängu kaotanud,? tõdes kõrge EK ametnik.
Majanduskoostööorganisatsiooni OECD hinnangul on Euroopa trumbiks hästikoolitatud tööjõud ja Põhja-Euroopa suur edumaa tehnika arengus. Kuid erinevalt USAst on ELis tunduvalt raskem saada kapitali riskiga seotud investeeringuteks, ELi kauba- ja tööturg on palju vähem paindlik ning teadusuuringud killustatud paljude riikide vahel.
Et tõsta Euroopa konkurentsivõimet, on Lissaboni tippkohtumisele esitatud ettepanekute seas soovitatud muuta IT-koolitus kättesaadavaks kõigile, kaotada piirangud ELi siseturul, täiustada finantsturgu, et avaneks parem juurdepääs riskikapitalile ja lisada investeeringuid teadusuuringutele.
Kohtumise eel saatsid Briti peaminister Tony Blair ja Itaalia peaminister Massimo D?Alema teistele ELi liidritele üleskutse radikaalselt reformida tööturuseadusi. Näis, kuidas Lissabonis reageerib Blairi ettepanekule Prantsusmaa peaminister Lionel Jospin. Prantsusmaal on teatavasti Euroopa Liidu kõige kaitstum tööturg.
Autor: ÄP
Seotud lood
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!