Veel tänavu võib kinnistusraamat muutuda avalikuks ka tavakodanikele.
Eile sõlmisid justiitsministeerium ja arvutifirma Datel Eesti ühe suurema notaribürooga lepingu, mille kohaselt saavad büroos töötavad notarid Tiit Sepp, Aivar Mesikäpp ja Gunnar Savisaar kasutada elektroonilist kinnistusraamatut. Pilootprojekti õnnestumise korral saavad sügisel elektroonilise kinnistusraamatu kasutamisõiguse kõik Eesti notarid. Vajaliku kinnistu leiab notar üles, kui teab kinnistu registriosa numbrit või katastritunnust. Lähiajal peaks muutuma päringu tegemine võimalikuks ka kinnistu omaniku ja aadressi järgi.
Notar Tiit Sepp leidis, et on-line-andmete kontrollimine tagab tehingute õiguskindluse. Tema sõnul on tulnud ette olukordi, kus päev või paar enne tehingu sõlmimist on notar kinnistusametis andmed üle kontrollinud, kuid vahepeal on andmeid muudetud ning proovitud petta.
Justiitsministeeriumi kantsler Mihkel Oviir sõnas, et loodetavasti on aasta lõpuks võimalik kinnistusraamatut sirvida interneti kaudu kõikidel soovijatel.
Justiitsministeeriumi notariaadi ja registrite osakonna juhataja Rein Tiivel ütles, et notarite eelistamine nn katsejänestena on tingitud nende erilisest osast maatehingute tegemisel, sest ilma nende osaluseta ei saa maad võõrandada ega koormata. ?Päringuõiguse andmisest teistele kasutajatele saab rääkida siis, kui on olemas päringuvõimalus aadressi järgi ja kui elektroonilises kinnistusraamatus on piisavalt kinnistuid, mida sealt otsida,? lausus Tiivel. Praegu koormaks vastuseta jäävad päringud vaid andmetöötluskeskuse serverit.
169 000 maatükist on elektrooniliselt salvestatud 1. aprilli seisuga 63 ja 44 000 korteriomandist 91. Hoonestusõigustest on elektrooniliselt kontrollitav 49.
Seotud lood
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.