Eesti Panga tulevase presidendi Vello Venseli hinnangul võivad sündmused välisturgudel Eestit mõjutada eelkõige rahaturuintresside tõusuga, mis muudab laenamise kallimaks nii ettevõtetele kui ka eraisikutele. ?Mõju võib ta avaldada laenuintressidele ja küllap ikka sinna pahemuse poole,? kinnitas Vensel.
USA aktsiaturg sööstis reedel langusse oodatust suurema tarbijahinnaindeksi tõusu teate peale. Investorid kardavad, et inflatsiooni pidurdamiseks on USA Föderaalreserv lähiajal taas sunnitud tõstma rahaturu baasintresse.
Sellele võib samaga vastata Euroopa keskpank, mis omakorda tähendab intresside tõusu ka Eestis.
Hansapanga makroanalüütik Maris Lauri kinnitas, et laenuraha võib kallineda. ?Võib arvata, et USAs baasintressid tõusevad,? lausus ta. ?Järsk tõus on siiski vähetõenäoline.?
Väärtpaberivahendusfirma Suprema tegevdirektor Sten Sumberg märkis, et kui USA aktsiaturg jätkab langemist, ei pruugi intresside tõstmine vajalik olla. ?Siis jahtub majandus juba isegi,? lausus ta.
Et Eesti majanduse seotus USAga on nõrk, ei too sealse turu langus Lauri hinnangul Eesti majandusele kaasa pikaajalisi negatiivseid tagajärgi. ?Otsene mõju puudub,? kinnitas ta.
Kui USA turu kukkumine jätkub, võib sealse tarbimise vähenemine halvata ka Euroopa majandust. ?Kui langus tuleb väga sügav, mõjutab ta kaudselt muidugi ka meid,? nentis Lauri.
Eesti Panga nõukogu liige, majandusteadlane Jüri Sepp selgitas, et kui Euroopas peaks tarbimine kahanema, annab see tagasilöögi Eesti eksportööridele. ?Soome-Rootsi majandusseisund on üks tähtsamaid tegureid Eesti ekspordi arengu jaoks,? selgitas ta. ?Kui sealt tulevad tagasilöögid, jõuab see ka siseturule ja sisetarbimisse.?
Esialgu vaatavad nii Hansapank kui ka rahandusministeerium siiski välisturgudel toimuvat rahulikult pealt ja Eesti majanduskasvu prognoose kahandama ei tõtta.
Et USA sündmused Eestile tugevat ja kestvat mõju avaldaksid, peaks sealne turg Maris Lauri hinnangul langema kordades. ?Praeguse info põhjal tundub, et 10- või ka 20-protsendiline langus elatakse kindlasti üle,? kinnitas ta.
Rahandusminister Siim Kallase hinnangul ei tohiks USA börsilangus oluliselt kahjustada ka maailmamajanduse väljavaateid. USA majanduse fundamentaalnäitajad on tema sõnul iseenesest head. ?Need näitajad võivad olla börsil toimuvast lahus, samuti peaks ka riigi rahasüsteemide juhtimine toimuma tänapäeval sõltumatult,? rääkis Kallas. ?Samas tuleb aga meeles pidada, et börs on alati väga ootamatu, mistõttu midagi väga kindlat ei saa kunagi öelda.?
Ministri sõnul ei saa tänast olukorda Eestis võrrelda 1997. aastaga, mil siinse majandusega samuti vähe seotud Aasia finantsturgude kriis sai ajendiks kohalikule börsikrahhile.
?Kui Eesti turg peakski välisturgude eeskujul mingil määral kukkuma, siis ettevõtted ei ole oma investeeringutes enam nii oluliselt börsiga seotud,? märkis ta. ?Seda näitavad ka kolme aasta taguse ajaga võrreldes väga väikesed börsikäibed.?
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.