Arvutiviiruse CIH levinuim variant aktiveerub kord aastas 26. aprillil. Eelmisel aastal kahjustas CIH Eestis sadu arvuteid, tühjendades nende kõvakettad andmetest ja rikkudes osal arvutitel ka emaplaadi. Sel aastal on aga CIHist, mida on nimetatud kõigi aegade hävitavaimaks arvutiviiruseks, oodatav kahju Eesti ühe suurima IT-firma Baltic Computer Systemsi (BCS) prognooside kohaselt mullusest palju väiksem.
Maailma ühe suurima antiviirusetootja F-Secure?i viiruseuuringute juht Mikko Hyppönen ütles, et CIH-viirus ei ole Euroopas ega Põhja-Ameerikas kuigi levinud. ?Suurem osa nakatunud masinatest neis piirkondades on koduarvutid. Teistsugune on olukord Aasias, kus CIH-viirus on ikka veel väga levinud ka organisatsioonide arvutites.?
BCSi viirustõrjetoodete tootejuhi Risto Agu hinnangul oli Eestis CIH üsnagi levinud, seda eriti tänu piraattarkvara suurele osakaalule. Mitmed Kadaka turul müüdud piraattarkvarakogumike tootjad olid BCSi andmeil viirusega nakatunud ja nii sattus see ka CD-le. Sellised CD-ROMid kujutavad ohtu ka veel praegu, sest CDd ei saa viirusest puhastada.
?Selleks et vältida arvutiviirust, tuleb kasutada korralikke antiviirusi ja uuendada neid pidevalt, samuti kasutada legaalset tarkvara,? nentis BSCi ostujuht Jako Bergson.
CIH paljuneb ja aktiveerub ainult arvutites, kus operatsioonisüsteemiks on Windows 95 või Windows 98. Neis masinates võib viirus üle kirjutada kõvaketta alguse, kus asuvad olulised andmed kõigi failide paiknemise kohta. Andmete taastamine maksab arvutifirmades umbes 700?4000 krooni, samuti on saadaval andmete taastamisprogramm Tiramisu, mille hind jääb alla 1000 krooni, ja hulk tasuta tarkvara.
Viiruse autor on endine Taiwani ülikooli üliõpilane Chen Ing-Hau, kes tagantjärele oma tegu kahetseb. Viiruse loojat kohtutee ei ähvarda, kuna ta polevat ise viirust aktiivselt levitanud ning tema kodumaal ei teinud viirus palju kahju.
Eelmisel aasta märtsis liikvele läinud Melissa-viiruse autori David L. Smithi tunnistas USAs kohus süüdi ning teda ähvardab nüüd 5- kuni 10aastane vanglakaristus.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”