Tallinna juriidiliste isikute maksuamet kontrollis üleeile õhtul koos politseiga Tartu maanteel asuvat pubi Seiklusjutte Maalt ja Merelt. Avastati ümbrikesse valmis pandud palgaraha ning vihikud, kuhu oli üles tähendatud varjatud käive.
?Tabasime nad nii-öelda teolt,? ütles Tallinna juriidiliste isikute maksuameti direktori kohusetäitja Hannes Udde. Udde sõnul väitsid kohal viibinud asutuse juhataja ja raamatupidaja, et tegemist ei ole palgaraha, vaid lisatasudega. Maksuameti esialgsel hinnangul maksti ettevõttes kõigile töötajatele pool palka ametlikult ja teine pool ümbrikus.
Restoranis on töötajaid 20 ringis. Eile ei nõustunud söögikohas telefonile vastanud teenindaja eelmisel päeval juhtunut kommenteerima ning soovitas pöörduda pubi juhataja poole. Juhataja omakorda palus helistada OÜ Väike Rändurmees ühele omanikule Martin Viljasaarele, kellele Seiklusjutte Maalt ja Merelt kuulub. Viljasaare mobiiltelefon oli eile välja lülitatud.
Maksuamet ei avalda, kuidas õnnestus neil oma kontrollkäik nii täpselt ajastada. ?Tuginesime erinevatest allikatest kogutud infol,? märkis Udde. Maksuamet töötab pubist kaasavõetud dokumendid ja töötajatelt võetud seletused läbi ja otsustab, kas algatada haldus- või kriminaalmenetlus.
Maksuameti peadirektor Aivar Sõerdi sõnul on tegemist esimese Tallinna toitlustuskohaga, kus maksuamet nii kindla ümbrikupalga maksmise juhtumi avastas. Tema sõnul on maksuamet otse sündmuse juurde ka varem sattunud, kuid ehitusfirma puhul. Sõerdi sõnul seda raha siiski ei konfiskeeritud, sest tegu polnud kriminaalasjaga.
Ta ütles, et on meelestatud selle juhtumi menetlemise suhtes optimistlikult, sest vajalikud dokumendid on olemas ja kellelt vaja, ka ütlused võetud. Küsimusele, mis saab pubist edasi, vastas Sõerd, et selle maine on kindlasti rikutud.
Krediidiinfo andmetel oli OÜ Väike Rändurmees 2000. aasta netokäive 3,4 miljonit ja ettevõte lõpetas aasta 189 000kroonise kahjumiga. 2000. aastal oli tööjõukulu 19 töötaja pealt 275 972 krooni, mis teeb ühe töötaja kuupalgaks pisut üle 1200 krooni.
Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevdirektor Donald Visnapuu on juhtumist kuuldes üllatunud. ?See on ju korralik koht ? kena välimusega ja rahvast käib palju,? ütles Visnapuu. Pubi liidu liikmeskonda ei kuulu, aga ükski liikmetest pole Visnapuu väitel restorani ka petturluses kahtlustanud.
?Mõistagi mõjub selline info koha mainele halvasti,? märkis Visnapuu. Milliseid tagajärgi juhtum ettevõttele veel võib kaasa tuua, ei osanud Visnapuu öelda.
Visnapuu hinnangul tekitab ümbrikupalkade maksmine ebaausat konkurentsi. Kuna restoranides liigub palju sularaha, on musta käibe tekitamine ja sellest ümbrikupalkade maksmine lihtne. Visnapuu avaldas lootust, et töötajate teadlikkus paraneb ja nad hakkavad endale ametlikku palka nõudma.
Liidu liikmesfirmades oli 2001. aasta keskmine palk 4984 krooni, hotellinduses ja toitlustuses kokku aga statistikaameti andmetel 2001. aasta kolmandas kvartalis 3706 krooni.
Hannes Udde kinnitas, et maksupettuste uurimine on pidev protsess ning nii pea, kui on alust kedagi kahtlustada, minnakse ka kontrollima.
Varasematest juhtumitest on kohtuse jõudnud hagid OÜ Juturaadio ja Urmas Paju OÜ vastu. Möödunud aasta lõpus sai lahendi esimene maksupolitsei algatatud protsess ? Tallinna linnakohus mõistis maksudeklaratsioonide esitamata jätmise eest aastaks tingimisi trellide taha Andres Ojavere, kes juhtis kaheksat äriühingut.
Ümbrikupalkade avastamiseks on moodustatud ka maksuameti, tööinspektsiooni ja tööturuameti ühiskomisjon. Komisjoni korraldusel hakkavad maakondades toimuma ühisreidid ettevõtetesse vähemalt kord kuus.
Seotud lood
“Peaksime igapäevaselt kasutatavaid asju paremini hoidma,” räägib saates “Juhtides tulevikku” tehnikaringlust korraldava Green Dice asutaja ja juht Argo Alaniit. “Elektroonikaseadmete tootmine on selline, mida ei lubataks enam Euroopas teha – keskkonnanõuded on meeletud ja me ei taluks näiteks elementide kaevandamist, see on ränk töö.“